Väčšina Slovákov nerozumie pojmu 'minimálna trvanlivosť'

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Potraviny_nakup.jpg
Foto: Pixabay.com

BRATISLAVA 17. októbra (WebNoviny.sk) – Slováci pojmu „minimálna trvanlivosť“ rozumejú menej než európsky priemer. Ako vyplynulo z prieskumu Eurobarometer, iba 38 percent Slovákov, vie, že ak je na potravine uvedené označenie „minimálna trvanlivosť“, znamená to, že potraviny sa dajú konzumovať aj po tomto dátume za predpokladu, že boli správne skladované.

Pri označení „spotrebujte do“ 44 percent Slovákov vie, že daná potravina by sa po uplynutí dátumu už nemala konzumovať. Je už riziková pre zdravie. Podľa zverejnených výsledkov Eurobarometra iba 47 percent Európanov chápe presný význam označenia ”minimálna trvanlivosť” a 40 percent nemá jasno v prípade označenia ”spotrebujte do”.

Znížiť chcú plytvanie potravinami

Prieskum Európskej komisie sa zaoberal plytvaním potravinami a označovaním dátumu spotreby. „V Európe ročne vyhodíme asi 100 miliónov ton potravín, to je naozaj veľmi veľa. Ak nezmeníme náš prístup, tak toto číslo stúpne do roku 2020 na 120 miliónov ton ročne. Európa tým každý rok stráca približne 200 miliárd eur. Potrebujeme prijať opatrenia, ktoré pomôžu znížiť plytvanie potravinami a prispejú k šetreniu nákladov, prírodných zdrojov, ale aj životného prostredia,“ uviedol vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Dušan Chrenek.

Pomôcť by mohlo podľa 63 percent Európanov lepšie plánovanie jedál v domácnosti a spotrebovanie zvyškov jedla namiesto jeho vyhadzovania. Na Slovensku sa v prospech plánovania nákupov vyslovilo 47 percent opýtaných, 33 percent súhlasí so spotrebovaním zvyškov.

Pri nákupoch sú ľudia obozretní

Znížiť plytvanie by mohlo aj mrazenie podľa 56 percent Európanov a 27 percent Slovákov. Pri nákupoch sú ľudia obozretní, označenie spotreby si vždy pozrie 58 percent opýtaných Slovákov (58 percent EÚ), často si ho pozrie 22 percent opýtaných obyvateľov SR (23 percent EÚ).

Na potravinách ako soľ, cukor alebo ocot nie je v súčasnosti povinné označovať dátum minimálnej trvanlivosti a uvažuje sa o rozšírení zoznamu týchto neoznačovaných potravín aj o cestoviny, kávu, čaj. Viac ako 50 percent Slovákom by tento údaj chýbal, priemer EÚ je pri tejto otázke 44 percent.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Dušan Chrenek
Firmy a inštitúcie EK Európska komisia