BRATISLAVA 23. decembra (WEBNOVINY) – Václav Havel bol celý život bojovníkom za slobodu a ľudské práva, jeho myšlienky a postoje otvárali Česku dvere do sveta.
Bývalý český, ale aj česko-slovenský prezident patril k štátnikom, ktorí pri rozhodovaní uprednostňovali hodnoty slobody, pravdy a nenásilia.
Medzi jeho najcitovanejšie výroky patrí veta, že pravda a láska musia zvíťaziť nad lžou a nenávisťou.
Do svetových dejín sa zapísal ako muž, ktorý veľkou mierou prispel k pádu komunistického režimu v bývalom Československu v roku 1989.
Doma sa nie vždy stretával s pochopením, svet v ňom však videl významnú stredoeurópsku morálnu autoritu.
Starosť o jeho zdravotný stav prejavil počas osobného stretnutia s ním pred niekoľkými dňami aj tibetský duchovný vodca dalajláma, ktorý patril medzi jeho priateľov.
Havla požiadal o to, aby žil ešte desať rokov.
Václav Havel bol za prezidenta zvolený celkovo štyrikrát, z toho dvakrát bol aj prezidentom Slovákov. Počas jeho druhého funkčného obdobia v úrade prezidenta Českej a Slovenskej Federatívnej republiky narastali rozpory medzi českou a slovenskou politickou reprezentáciou v názoroch na budúce štátoprávne usporiadanie.
Havel chcel spoločný štát oboch národov zachovať a keď pochopil, že sa to nepodarí, odstúpil v júli 1992 z funkcie.
Správa o smrti Václava Havla sa okamžite dostala na titulné strany svetových médií. Takto o smutnej udalosti informoval maďarský denník Népszabadság.Foto: nol.hu
Spoločný štát sa o pol roka rozdelil na dva samostatné a Havel v niekoľkých verejných vystúpeniach naznačil, že to pociťuje ako neúspech. Mrzelo ho, že o rozdelení federácie nerozhodlo referendum.
„Keďže nebolo referendum, rozdelenie získalo zvláštnu pachuť. Ale čas ukázal, že to malo svoje dobré stránky, dnes sme už na tú pachuť zabudli a vychádzame spolu lepšie ako kedykoľvek predtým – a navyše nás od iných úloh nezdržuje neustále zaoberanie sa vlastným vzťahom,“ povedal slovenským médiám desať rokov po rozdelení spoločného štátu.
Česi si ho ešte dvakrát zvolili za svojho prezidenta. Vo februári 2003 mu vypršal prezidentský mandát a z politiky odišiel. K tomuto rozhodnutiu prispel aj fakt, že od roku 1996 mal po operácii nádoru na pľúcach zdravotné problémy.
Václav Havel na archívnej snímke s pápežom Jánom Pavlom II. zo dňa 18. decembra 1999Foto: SITA/AP
Václav Havel bol niekoľkokrát nominovaný na Nobelovu cenu mieru, nikdy ju však nezískal. Aj po odchode z funkcie sa verejne zastával politických väzňov v rôznych krajinách sveta. Tibetský vodca dalajláma počas decembrovej návštevy Prahy o Havlovi povedal: „Havel je pre mňa nielen osobný priateľ, ale ctím si ho tiež ako priateľa či vodcu slobodného sveta, ktorý vždy stojí na strane ľudí, ktorí sa stretávajú s problémami či sú utlačovaní.“
Keď vo februári 2003 odchádzal Havel z prezidentskej funkcie, rozlúčil sa s občanmi týmito slovami: „Dnes by som sa rád zo srdca poďakoval vám všetkým, ktorí ste mi dôverovali, sympatizovali so mnou alebo ma tak či onak podporovali. Bez vašej chápavej náklonnosti by som svoju funkciu nemohol zastávať snáď ani pár sekúnd. Vašu podporu si vážim o to viac, že som sa nesnažil získať ju za každú cenu. Mnohokrát som dokonca zastával menšinové stanovisko a vydobyl som si tým skôr odpor než uznanie. Niekedy som v takých prípadoch možno pochybil. Rád by som vás ale ubezpečil o jedinom: Vždy som sa snažil riadiť diktátom tej inštancie, na ktorej som skladal svoj sľub, totiž diktátom svojho najlepšieho vedomia a svedomia. Všetkým, ktorých som tak či onak sklamal, ktorí nesúhlasili s mojimi činmi, alebo ktorým som bol len protivný, sa úprimne ospravedlňujem a verím, že mi odpustia.“
Do ulíc českých metropol vyšli v nedeľu večer tisíce ľudí, ktorí si takto chcú uctiť pamiatku zosnulého exprezidenta Václava Havla. Najväčšie zhromaždenia sa konajú v hlavnom meste Praha, kde horia desiatky sviečok na viacerých miestach vrátane Václavského námestia či Národnej triedy. Na brehoch rieky Vltava horia vatry a spievala sa aj štátna hymna. Podobné zhromaždenia sú naplánované aj druhom najväčšom českom meste Brno.
Na pamiatku v nedeľu zosnulého exprezidenta zazneli o 18. hodine po celej krajiny zvony. Stalo sa tak po výzve českého arFoto: SITA/AP