Vo Washingtone sa 16 darcov a 16 príjemcov za uplynulé dva týždne odhodlalo na odvážny a obdivuhodný čin – transplantáciu obličiek. Mnoho darcov si ľahlo pod skalpel, aby tak pomohli svojim najbližším. Ale našli sa medzi nimi aj zdraví jednotlivci, ktorí sa rozhodli zlepšiť kvalitu života cudzích ľudí.
Medzi tých, ktorí si dobrovoľne ľahli na operačný stôl, patril aj vojenský špecialista Patrick Duncan, ktorý má za sebou už dve služby v Iraku i Afganistane. Vojenský veterán prezradil, že ho k tomu dohnala túžba pomáhať druhým. „Videl som smrť zblízka, vrátane smrti moji blízkych, a teraz prišiel čas na zmenu. Znamená to pre mňa veľa, keď teraz môžem zachrániť život niekoho iného. Pre tento krok som sa rozhodol preto, lebo som prežil život v zdraví a nie je fér, že ľuďom, ktorých obličky zlyhávajú, alebo sú na dialýze, takéto niečo nebolo dopriate.“
Obličky prefiltrujú okolo 200 litrov krvi každý deň – množstvo, ktoré by naplnilo 20 vedier. Zároveň ju tak prečisťujú a zbavujú odpadových látok. Okrem toho sú nápomocné pri kontrole tlaku krvi a pri udržaní zdravia našich kostí. Pri chronickom ochorení obličiek sa ich funkcia spomaľuje a zvyšuje tak riziko srdcovo-cievnych ochorení. Pacientom potom pomáha zostať pri živote dialýza – prístroj, ktorý prečisťuje krv približne 3-krát do týždňa. Takáto liečba pacientovi predlžuje život, prináša však so sebou množstvo komplikácii a obmedzení. „Pacienti musia dodržiavať odporúčaný diétny a pitný režim, časté návštevy dialyzačného centra ich do istej miery obmedzujú v pracovných i spoločenských aktivitách,“ prezradil jeden z chirurgov, ktorý sa tiež zúčastnil na transplantácii. Plnohodnotný návrat do života dokáže priniesť nová, transplantovaná oblička od živého alebo mŕtveho darcu.
A tak na výzvu americkej organizácie zareagovalo 16 dobrovoľných darcov, aby tak zlepšili život tým, ktorým také šťastie dopriate nebolo. Patrila k nim aj Patricia Harris, ktorá darovala obličku neznámemu pacientovi, aby niekto iný mohol darovať obličku jej 22- ročnému synovi Johnatanovi. „Pre svojho syna by som pohla nebom i zemou, ale vedomie, že môžem zlepšiť kvalitu života niekoho iného, je na nezaplatenie.“
Operácie sa uskutočnili v troch rôznych nemocniciach v okolí Washingtonu. Chirurg z Georgetown University Hospital dodal, že len jeden zo štyroch pacientov, ktorý potrebujú tento životne dôležitý orgán, ho v priebehu čakacej doby skutočne dostane. „Je to jedna zo základných operácií. Vždy tu existuje riziko krvácania a komplikácií, ale nie je veľmi vysoké,“ povedal lekár na margo zákroku. „Väčšina zdravých ľudí sa môže stať darcom bez rizika, že v nemocnici pobudnú viac ako 1-2 dni a vrátia sa ku každodenným rutinným záležitostiam najneskôr do jedného mesiaca.“
Len v Amerike sa každý rok dostane na čakaciu listinu 86- tisíc ľudí, ale pre nedostatok darcov len 16- tisíc z nich obličku skutočne dostane. Novovzniknutá organizácia United Network for Organ Sharing, ktorá túto akciu spropagovala, si dáva za cieľ zefektívniť darcovstvo orgánov. Nová databáza by mohla viesť k zvýšeniu počtu transplantácií o dve až tri tisíc operácií každý rok.
www.dailymail.co.uk