V Spišskej Kapitule vynovia Kapitulskú uličku i jednu z kanónií

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Spišský hrad
Spišský hrad je jedným z najrozsiahlejších hradných komplexov v strednej Európe. Hrad je od roku 1993 zapísaný do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Foto: archívne, SITA/Radoslav Mataš
Tento článok pre vás načítala AI.

V Spišskej Kapitule, ktorá je súčasťou Spišského Podhradia a zároveň sídlom Spišského biskupstva, plánujú obnovu Kapitulskej uličky i Kanónie č. 14. Predpokladaná hodnota zákazky predstavuje takmer 1,3 milióna eur bez DPH. Kým na uličku by mal ísť viac ako 1 milión eur, na druhú časť viac ako 233-tisíc eur.

Kapitulská ulička

Vyplýva to z oznámenia vo vestníku Úradu pre verejné obstarávanie. Biskupstvo bude práce financovať z cezhraničného Programu Interreg V-A Poľsko-Slovensko, Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR a vlastných zdrojov. Ide o projekt s názvom „Ciricium a Slovenský Vatikán. Ochrana a revitalizácia sakrálnych pamiatok a miest v ich okolí.“.

Kapitulská ulička je súčasťou Pamiatkovej rezervácie Spišská Kapitula, zapísanej v Zozname svetového kultúrneho dedičstva pod názvom „Levoča, Spišský hrad a pamiatky okolia“. Nachádza sa v západnej časti chotára Spišského Podhradia na východnom svahu vrchu, ktorý je nazývaný Martinský kopec.

Regenerácia celej uličky

Cieľom prác je podľa sprievodnej správy k projektu regenerácia celej uličky, revitalizácia zelene a obmedzenie dopravy a parkovania v danom území s prinavrátením pôvodných autentických hodnôt a urbanistickej dispozície.

„Súčasný stav verejného priestranstva Spišskej Kapituly, teda uličný interiér, nespĺňa kritéria nárokov kladených na súčasné potreby. Bol dlhé obdobie v priebehu 20. storočia bez zásahu, čím došlo k prirodzenej degradácii materiálov, prestarnutiu zelene, je tiež poznačený zanedbanou údržbou. Povrchy vo svojom usporiadaní nezodpovedajú súčasným požiadavkám dopravy,“ uvádza sa v správe.

Podľa nej tak bude regenerácia uličného interiéru spočívať okrem iného vo výmene či obnove všetkých povrchov, v rekonštrukcii alebo výmene inžinierskych sietí a požiarneho vodovodu, ale aj výmene verejného osvetlenia, ktoré je zastarané a poškodené, či osadení prvkov drobnej architektúry.

Kanónia č. 14

Práve v Kapitulskej uličke sa nachádza aj samotná Kanónia č. 14, konkrétne v juhozápadnej časti. Podľa vestníka ide o starší objekt prístupný z dvora. Ako ďalej vyplýva zo sprievodnej správy, budovu dali postaviť začiatkom 17. storočia.

„Podľa písomných prameňov tu v dávnych časoch býval kanonik – lektor, preto sa nazýva lektorským domom,“ píše sa v nej. V minulosti slúžila budova pre potreby cirkevného súdu, v súčasnosti v nej sídli Spišské diecézne múzeum.

Spracovaná projektová dokumentácia je pokračovaním obnovy budovy. Týka sa krovu a výmeny strešného plášťa, opravy komínov, obnovy fasád, zníženia energetickej náročnosti stavby, sanácie vlhkosti či rekonštrukcie prístupovej rampy k budove.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ÚVO Úrad pre verejné obstarávanie