BRATISLAVA 1. júla (WEBNOVINY) – Občianskemu združeniu Ľudia proti rasizmu prekáža v prípade smrti Štefana I. z Tornale nielen to, že išlo o nedbanlivý postup policajtov, ale aj fakt, že nebohého vo všetkých zápisniciach uvádzali iba ako „Róma“. Píše to v stanovisku Alena Krempaská z Ľudí proti rasizmu. Organizácia Štefanovu rodinu právne zastupuje, podľa v stredu medializovaných informácií podali v súvislosti so smrťou 46-ročného člena rómskej občianskej hliadky trestné oznámenie. Štefan I. sa zadusil, policajti naňho údajne použili neprimerané množstvo slzotvorného plynu. „Tento prípad poukazuje na mieru, do akej je posunuté vnímanie v našej spoločnosti. Bez ohľadu na fakt, že Štefan I. bol príslušníkom občianskych hliadok a sporiadaný občan, automaticky a apriórne bol považovaný za páchateľa bez toho, aby sa vykonalo riadne dokazovanie. Na mieste incidentu sa pritom nachádzalo päť svedkov, ktorí mohli potvrdiť jeho nevinu,“ tvrdí Krempaská. „Vzhľadom na spôsob, akým bola obeť spacifikovaná, neprimeranosť zásahu, ako aj postup príslušníkov Policajného zboru pri výsluchu považujeme za dôležité, aby sa v konaní podozrivých skúmali aj prípadné rasové pohnútky,“ vyzvala organizácia. V súčasnosti sa polícia k prípadu odmieta vyjadrovať, uviedla to pre SITA banskobystrická policajná hovorkyňa Mária Faltániová.
Ľudia proti rasizmu ostro kritizujú neprofesionálny postup príslušníkov Policajného zboru, ktorí zasahovali v Tornali. „Predovšetkým prízvukujeme, že podľa výpovedí očitých svedkov použili príslušníci Policajného zboru SR slzotvorný plyn bez akejkoľvek snahy o preverenie situácie na mieste, pravdepodobne bez dodržania zákonných podmienok a bez predošlých upozornení,“ dodala Krempaská. Vo vyšetrovaní nepredviedli na výsluch žiadnych svedkov okrem priamych aktérov potýčky, pričom priebeh incidentu na mieste mohlo v prospech nebohého dosvedčiť päť ďalších svedkov, tvrdia Ľudia proti rasizmu. Kým oficiálne svedecké výpovede aktérov potýčky tvrdia, že Štefan I. konal pod vplyvom alkoholu, spis, o ktorý pozostalí požiadali, neobsahoval záznam o dychovej skúške, vysvetlila ďalej Krempaská. Tvrdí, že službukonajúci policajti sa stotožnili s tvrdeniami aktérov potýčky bez ďalšieho dokazovania a následne predložili Štefanovi I. na podpis priznanie, ktoré pre intoxikáciu slzotvorným plynom, silnú nevoľnosť a slziace oči objektívne nemohol prečítať, čo potvrdzujú aj vyjadrenia zasahujúcej záchrannej služby. „Po tomto pofidérnom vyšetrovaní bolo spísané oznámenie o priestupku voči občianskemu spolunažívaniu, ktorého sa mal dopustiť Štefan I.,“ uzavrela Krempaská.
Podľa portálu aktuálne.sk muž, ktorý pôsobil v Tornali v rámci rómskych občianskych hliadok, prišiel 9. mája za baliacimi sa kolotočiarmi a pýtal sa ich, či obci uhradili energiu. Vznikla medzi nimi potýčka a privolaná hliadka štátnej polície voči nemu zasiahla slzotvorným plynom. Po výpovedi na policajnej stanici ho ošetrila rýchla zdravotná služba a následne ho prepustili domov. Ako uvádza spravodajský portál, zdravotný stav pacienta bol podľa hovorkyne záchrannej služby stabilizovaný, bez nutnosti prevozu do nemocnice. Muž sa však 17. mája sťažoval na problémy s dýchaním a privolaná záchranná služba zistila „sťažené dýchanie s následným zhoršovaním celkového stavu a nástupom bezvedomia“. Pacienta lekári resuscitovali a hospitalizovali v nemocnici v Rimavskej Sobote, kde zomrel. „Na základe pitevnej správy, ktorú má aktuálne.sk k dispozícií, bol príčinou smrti ťažký opuch mozgu, ktorému predchádzali celkové známky dusenia,“ uvádza portál. Podľa ústneho vyjadrenia lekárky, ktorá robila pitvu, mohla byť príčinou smrti pomalá postupná otrava zapríčinená neprimeraným použitím slzotvorného plynu.
SITA