BARCELONA 21. decembra (WebNoviny.sk) – V Katalánsku vo štvrtok večer zatvorili volebné miestnosti v predčasných voľbách do regionálneho parlamentu, ktoré po tom, ako rozhodol o rozpustení doterajšieho katalánskeho zákonodarného zboru, vyhlásil španielsky premiér Mariano Rajoy.
Výsledky by mali byť postupne k dispozícii už počas štvrtkového večera a noci, zatiaľ volebná komisia zverejnila aspoň údaje o volebnej účasti. Tá dosiahla 68,3 percenta oprávnených voličov a je teda o viac ako päť percentuálnych bodov vyššia ako pri posledných katalánskych regionálnych voľbách, ktoré sa konali v roku 2015.
Tesné rozostupy v prieskumoch
Podľa predvolebných prieskumov zo začiatku tohto týždňa sa nedalo určiť, či vyhrajú strany podporujúce odčlenenie tohto regiónu od Španielska, alebo strany podporujúce zachovanie spoločného štátu. Na prvých troch miestach boli v prieskumoch s veľmi tesnými rozostupmi strana Spoločne pre Katalánsko vedená Madridom zosadeným katalánskym prezidentom Carlesom Puigdemontom, Katalánska republikánska ľavica a strana Ciutadans (Občania), čo je katalánska pobočka celošpanielskej strany Ciudadanos. Prvé dve strany podporujú nezávislosť regiónu, tretia nie.
Prieskumy sľubujú tesné výsledky volieb v Katalánsku, na prvých miestach sú minimálne rozdiely
Ešte komplikovanejšia situácia vzniká, keď sa zarátajú aj štyri menšie strany, ktoré by sa podľa prieskumov tiež mali dostať do katalánskeho regionálneho parlamentu. Z nich sú naopak tri za zotrvanie Katalánska v Španielsku a len jedna, ľavicová Kandidátka ľudovej jednoty, za samostatnosť regiónu.
Najtesnejšiu možnú väčšinu 68 poslancov v 135-člennom katalánskom regionálnom parlamente môže teda podľa prieskumov približne rovnako dobre dosiahnuť tábor za zotrvanie v Španielsku, ako aj tábor za nezávislosť.
Puigdemont viedol predvolebnú kampaň z Bruselu
Katalánske regionálne voľby sú výrazne poznačené nedávnymi nepokojmi medzi regionálnymi predstaviteľmi a vládou v Madride. Predseda strany Spoločne pre Katalánsko Puigdemont viedol predvolebnú kampaň z Bruselu, pretože v Katalánsku by ho španielska polícia zatkla. Predsedu Katalánskej republikánskej ľavice Oriola Junquerasa dokonca aj pred voľbami a počas nich vo väzení neďaleko Madridu.
V rámci predvolebných prieskumov sa Kataláncov pýtali aj na ich názory na aktuálne politické otázky. Zistilo sa, že veľká väčšina opýtaných je za to, aby o budúcom smerovaní Katalánska, teda o tom, či má byť súčasťou Španielska, alebo samostatnou krajinou, mali právo rozhodovať samotní Katalánci bez zásahov zo strany centrálnej vlády. V samotnej otázke, či má byť Katalánsko samostatné alebo nie, boli však respondenti rozdelení približne pol na pol.
Španielsky premiér Mariano Rajoy rozpustil doterajší katalánsky parlament a vyhlásil nové voľby v reakcii na katalánske referendum o samostatnosti, ktoré sa konalo 1. októbra, a na následné vyhlásenie nezávislosti katalánskym parlamentom. Referendum aj vyhlásenie parlamentu Madrid označil za nelegálne a neplatné.
Proti účastníkom katalánskeho referenda nečakane tvrdo zasiahli španielski policajti, ktorí následne pozatýkali aj najvýznamnejších politických predstaviteľov Katalánska, okrem tých, ktorým sa podarilo utiecť do Belgicka.