MYJAVA/ŽILINA 1. marca (WEBNOVINY) – Situácia v Ilave, kde voda z topiaceho sa snehu, ktorá stekala z priľahlých kopcov, zaplavila dve ulice, je už stabilizovaná.
Ako agentúru SITA informoval prednosta Obvodného úradu v Trenčíne Pavol Čiernik, hasiči vodu už odčerpali a situácia sa tak upokojila.
„Teraz nemám informácie o tom, že by tam bol ešte nejaký problém,“ povedal Čiernik s tým, že problémy s vodou už nie sú ani na kruhovom objazde pod sídliskom Juh.
Hasiči v stredu odčerpávali vodu, ktorá zaliala dve ulice v Ilave. Na jednej z nich zatopilo pivnice a dvory v dvoch rodinných domoch, voda sa valila aj cez cestu. Na druhej hasiči odčerpávali vodu z areálu súkromnej spoločnosti. Zatopené bolo aj parkovisko. „Hasiči vykopali odvodový kanál a postavili pieskové hrádze. Stačilo to k tomu, aby sa situácia upokojila,“ povedal hovorca trenčianskych hasičov Marián Petrík.
Situácia je pokojná už aj v Myjave. Tam v stredu vyhlásili tretí stupeň povodňovej aktivity. Ako informoval hovorca mesta Marek Hrin, vďaka počasiu sa problémy s vodou vyriešili. „Voda klesá, už nepredpokladáme žiadne iné problémy, situácia je úplne v norme,“ povedal
Situácia na Kysuci sa upokojila
Obavy zo vzpriečenia ľadových krýh a vyliatia rieky Kysuce sú už preč. „Ľady sa nám podarilo rozrušiť ťažkou technikou a odstrelom. Teplým počasím sa prietok na hlavnom toku Kysuce zvýšil zo sedem na približne 13 metrov kubických za sekundu. Z hlavného toku Kysuce sú už všetky ľady odplavené a všetky skončili v Hričovskej zdrži. Nedošlo k žiadnym škodám, nebol zahataný žiadny most, to znamená, že nastal ten optimálny variant,“ informoval agentúru SITA hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku Pavel Machava.
Na prítokoch Kysuce panujú obavy
S nakopenými či skríženými ľadmi však bojujú vodohospodári na prítokoch Kysuce a v Oravskej Polhore. Ľadové zátarasy hlásia na Ladňanke, Vadičskom a Povinskom potoku. Polkilometrovú súvislú ľadovú plochu rozrušujú bagrami aj nad kysuckou Turzovkou.V Oravskej Polhore sa na zamrznutom potoku snažia vytvoriť takzvané koryto v koryte.
„Spočíva to v tom, že ľady sústreďujú do jednej tretiny toku a tou voda preteká. Cieľom je zabrániť tomu, aby voda tiekla po ľade,“ vysvetlil hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku Pavel Machava.
Do Oravskej Polhory sa z Kysuckého Nového Mesta presunulo špeciálne vozidlo so 17,5 metrovým ramenom. Vodohospodári s ťažkou technikou stále pracujú aj v Oravskej Lesnej. Teploty na Orave sa pohybujú okolo plus štyroch až plus šiestich stupňov. „Zatiaľ je prietok v tokoch nízky. Vplyvom oteplenia možno postupne počítať so zvyšujúcim sa prietokom,“ dodal Machava.