BRATISLAVA 16. augusta (WEBNOVINY) – Od začiatku budúceho roka by mali mať ľudia v hmotnej núdzi nárok na sociálne dávky bez ohľadu na to, aké auto majú. Kým v súčasnosti môže poberateľ dávky v hmotnej núdzi držať alebo vlastniť auto najviac v hodnote 35-násobku životného minima, čo je 6 644 eur, od budúceho roka úrady práce a sociálnych vecí už nemajú na hodnotu auta prihliadať. Ministerstvo práce a sociálnych vecí totiž navrhuje, aby sa za majetok podľa zákona o hmotnej núdzi nepovažovali osobné dopravné prostriedky používané na osobnú prepravu žiadateľa o dávku a spoločne posudzovaných osôb. Ľudia žiadajúci o dávky v hmotnej núdzi by tak už nemali mať povinnosť predložiť úradu práce znalecký posudok ako dôkaz, že hodnota ich auta nie je vyššia ako 35-násobok životného minima. Ak budú mať drahšie auto, už ho nebudú musieť predať alebo prenajať, a tak si zabezpečiť finančné prostriedky na živobytie.
„Ministerstvo v návrhu zákona ustupuje od povinnosti skúmať hodnotu osobného auta s cieľom neobmedzovať, naopak, zachovať mobilitu poberateľov dávok v hmotnej núdzi,“ uviedla pre agentúru SITA Andrea Hajdúchová z mediálneho odboru rezortu práce a sociálnych vecí. Aj vzhľadom na charakter zákona, teda najmä na potrebu aktivácie, ktorú od poberateľov dávok v hmotnej núdzi návrh zákona vyžaduje, je takáto mobilita podľa nej dôležitá. Ako ďalej uviedla, ministerstvo chce tiež odbremeniť poberateľov dávok v hmotnej núdzi od nákladov a administratívy. V súčasnosti totiž musia predkladať úradom práce posudky súdnych znalcov o hodnote automobilu, čo pre nich znamená náklady až niekoľko tisíc eur. „Pri posudzovaní nároku na dávku v hmotnej núdzi sa bude brať aj naďalej do úvahy majetok či príjem žiadateľa, čo umožní zhodnotiť reálny nárok na dávku,“ dodala Hajdúchová.
Od začiatku budúceho roka by sa mala základná dávka v hmotnej núdzi znížiť zo súčasných 60,5 eura na 37,97 eura. Základná suma dávky má tvoriť 20 % zo sumy životného minima, čo je podľa ministerstva „finančným vyjadrením ústavnej garancie zabezpečenia základných životných podmienok“. Občanom, ktorí si z objektívnych dôvodov nemôžu vylepšiť nepriaznivú sociálnu situáciu, má štát poskytovať solidárnu dávku vo výške 40 % životného minima, čo má byť budúci rok 75,94 eura. Ide napríklad o starobných a invalidných dôchodcov či tehotné ženy.
Popri základnej dávke sa má zaviesť možnosť získania motivačnej dávky na dvoch úrovniach. Tá má pre dospelých tvoriť 20 % sumy životného minima (37,97 eura) a 45 % sumy životného minima (85,43 eura). Nižšia suma motivačnej dávky má patriť tým osobám, ktoré sa zúčastňujú programov organizovaných komunitným centrom, občianskym združením, neziskovou organizáciou, nadáciou a činností, ktoré organizuje centrum voľného času. Vyššiu motivačnú dávku chce rezort práce udeliť uchádzačom o zamestnanie, ktorí študujú externe na strednej alebo vysokej škole, zúčastňujú sa na vzdelávaní a príprave pre trh práce, či vykonávajú aktivačné činnosti formou menších obecných služieb.