ODPORÚČAME
„Tento deň využívame na to, aby sme upozornili na vzťah medzi ochorením srdca, ktoré sa volá fibrilácia predsiení a vznikom mozgovej mŕtvice. Ide o ochorenie, pri ktorom predsiene srdca nepracujú tak, ako by mali a keď sa to stane, môže sa v nich vytvoriť krvná zrazenina. Tá sa môže uvoľniť a zaplávať až do niektorej mozgovej tepny a tým spôsobiť mŕtvicu,“ vysvetlila prezidentka Slovenskej kardiologickej spoločnosti Eva Goncalvesová.
Včasným odhalením fibrilácie predsiení môžete uniknúť pred mŕtvicou
Fibrilácia predsiení je porucha srdcového rytmu, ktorá sa dá charakterizovať skôr ako chvenie, než ako pravidelný tlkot srdca. Odhalí ju jednoduché a bezbolestné vyšetrenie elektrokardiografom (EKG). Pri včasnom odhalení choroby a liečbe je možné zabrániť mozgovej porážke.
„Mozgová mŕtvica je veľmi závažné ochorenie, ktoré je treťou najčastejšou príčinou smrti v tejto krajine. Okrem toho, že je to smrteľná choroba, ľudia, ktorí mŕtvicu prežijú, zostávajú veľmi často s ťažkým poškodením zdravia a odkázaní na pomoc blízkych,“ dodala Goncalvesová.
Mozgové príhody majú navyše u pacientov s fibriláciou predsiení podstatne ťažší priebeh a závažnejšie následky. Až polovica týchto ľudí umiera do jedného roka po príhode.
Odhaduje sa, že len Európsku úniu stojí toto ochorenie až 13,5 miliardy eur ročne.
Autor: Lukáš Krajčovič