Vítanie nového roka 2021 bolo po celom svete iné ako v minulosti. Pandemické obmedzenia spôsobili, že milióny ľudí si počas silvestrovskej noci museli vystačiť s ohňostrojmi na televíznych obrazovkách, prípadne vlastné zásoby pyrotechniky odpálili omnoho skôr. Niektoré svetové metropoly svoje slávnosti zrušili alebo výrazne skrátili. Našli sa však aj také, v ktorých silvestrovské oslavy boli také ako každý rok.
Medzi prvými privítali nový rok 2021 v Austrálii. V minulých rokoch bol prístav v Sydney preplnený státisícami návštevníkov sledujúcich ohňostroj. Tentokrát však úrady vyzvali ľudí, aby si legendárnu pyrotechnickú šou okolo miestnej opery a prístavného mosta pozreli v televízii.
Prístup k Times Square zatarasili
Na Novom Zélande, ktorý má pred Sydney náskok dvoch hodín, sa však konali obvyklé novoročné ceremónie, keďže v krajine neevidujú aktívne prípady koronavírusu. V Soule, metropole Kórejskej republiky, silvestrovské zvonenie v štvrti Jongno konajúce sa tradične od skončenia kórejskej vojny v roku 1953, prvýkrát v histórii zrušili.
Silvestrovský ohňostroj v Bratislave nebude. Hlavné mesto vysvetlilo, prečo sa ho rozhodlo zrušiť
Na hlavnom newyorskom bulvári Times Square nechýbala tradičná kryštálová guľa. Polícia však oblasť zatarasila, aby zabránila zhromažďovaniu ľudí. V brazílskom Riu de Janeiro obmedzili vstup na ikonickú pláž Copacabana, kde sa zvyčajne konajú búrlivé novoročné oslavy, iba miestnym občanom.
V Dubaji v Spojených arabských emirátoch si obyvatelia napriek množstvu prípadov koronavírusu dopriali silvestrovské potešenie so všetkým, na čo boli zvyknutí. Zdravotnícki pracovníci v rúškach rozsvietili najvyššiu vežu sveta Burj Khalifa a následne nad budovou explodoval ohňostroj. Dubajské ulice zaplavili desaťtisíce ľudí a opatrenia na dodržiavanie spoločenských rozostupov sa zväčša ignorovali. Z luxusných barov a reštaurácií „šľahala“ hudba, ľudia sa zabávali a pili, no tanec bol prísne zakázaný.
V Juhoafrickej republike zapaľovali sviečky
Úrady v Juhoafrickej republike vyzvali obyvateľov, aby zrušili plánované silvestrovské večierky. Mnohí sa k tomu postavili zodpovedne a namiesto zábavy zapálili sviečky na počesť zdravotníkov a ľudí, ktorí zahynuli počas pandémie ochorenia COVID-19.
V mnohých európskych krajinách, napríklad vo Francúzsku, Taliansku, Turecku, Lotyšsku, Česku či Grécku, úrady v predstihu varovali, že sú pripravené zasiahnuť proti „výtržníkom“ porušujúcim pravidlá verejného zdravia vrátane nočných zákazov vychádzania.
Pri údere polnoci sa nad moskovským Červeným námestím či aténskou Akropolou rozhoreli ohňostroje. Výbuchy sa však ozývali prázdnymi ulicami, keďže väčšina ľudí rešpektovala nariadenia a ostala doma.