Londýn 2. júna (WebNoviny.sk) – Britskí archeológovia informovali o náleze stoviek písacích tabuliek pochádzajúcich z čias, keď v Londýne vládli Rimania.
Je medzi nimi aj najstarší rukou písaný dokument, aký kedy v Británii objavili. Nález podľa nich poskytuje možnosť nahliadnuť do najstarších dejín Londýna, ktorý bol už vtedy čulým komerčným mestom.
Experti z Londýnskeho múzea archeológie (MoLA) odkryli vyše 400 drevených tabuliek počas výkopových prác vo finančnej štvrti Londýna, kde sa bude stavať nové ústredie spoločnosti Bloomberg.
Rozlúštili z nich zatiaľ 87. Na jednej z nich je nápis „v Londýne, Mogontiovi“ a pochádza z obdobia rokov 65-80 n. l., čo je vôbec najstarší záznam o britskej metropole. Rimania ju nazývali Londinium, uviedla tlačová agentúra AP.
Na inej tabuľke je dátum 8. januára 57 n. l., čo znamená, že je to najstarší rukou písaný dokument v Británii. Text hovorí o peniazoch: jeden oslobodený otrok sľubuje splatiť druhému „105 denárov z ceny obchodného tovaru, ktorý bol predaný a doručený„.
Archeologička Sophie Jacksonová označila nález za mimoriadne významný. „Hovorí k nám prvá generácia Londýnčanov,“ vysvetlila. Tabuľky sa uchovali v mokrom bahne zasypaného potoka Walbrook, ktorý bol vtedy riekou. Podľa Jacksonovej voda zabránila prístupu kyslíka, ktorý by normálne spôsobil rozklad tabuliek. „Naše lepkavé bahno z Walbrooku je ako popol z Pompejí alebo láva z Herculanea“ (miest, ktoré pochovala láva z Vezuvu).
Za čias Rimanov boli tabuľky pokryté voskom, do ktorého sa písalo hrotom. Vosk sa nezachoval, ale časť z napísaného textu prenikla do dreva a je čitateľná. Roger Tomlin, ktorý rukopisný text dešifroval, povedal, že pozerať sa na taký starý rukopis bolo „zábavné“. „Musíte sa vcítiť do ruky niekoho, kto žil pred 1900 rokmi. Vaše oči vstupujú tam, kde človek doteraz nikdy nebol, aspoň nie po veľmi dlhý čas,“ uviedol.
Rimania založili Londýn po svojej invázii do Británie v roku 43 n. l. Osada bola zničená pri keltskom povstaní, ktoré viedla kráľovná Boudicca okolo roku 60 n. l., ale bola rýchlo obnovená. Objavené texty ukazujú, že iba niekoľko rokov po svojom zriadení bol Londýn prosperujúcim mestom kupcov a obchodníkov. Záznamy hovoria o dodávkach piva, objednávkach potravín a súdnych rozhodnutiach.