BRATISLAVA 5. decembra (WEBNOVINY) – Aktívna dôchodkyňa, ktorá už šesť rokov pomáha ľuďom bez domova, občianske združenie, ktoré mladej generácii pomáha nezabudnúť na našu históriu a ľudí, ktorí trpeli za bývalého režimu, či ekologická aktivistka z organizácie Greenpeace, ktorá sa zasadzuje za ochranu životného prostredia.
To sú len tri príklady dobrovoľníckych aktivít roka 2011, ktoré zaujali natoľko, že získali ocenenie Bratislavskí dobrovoľníci roka 2011.
Občianske združenie C.A.R.D.O., ktoré sa usiluje zvýšiť status dobrovoľníctva a prispieť k rozvoju dobrovoľníctva na Slovensku dnes v historickej budove Národnej rady SR v Bratislave ocenilo osem dobrovoľníkov a občianske združenie Nenápadní hrdinova, ktoré za svoje aktivity získalo špeciálne ocenenie.
„Ide o ľudí, ktorí do aktivít v prospech iných ľudí dávajú všetko,“ povedala o ocenených, ale aj o dobrovoľníkoch samotných výkonná riaditeľka občianskeho združenia C.A.R.D.O. Alžbeta Mračková. Dodala, že ocenenie si preto zaslúžia všetci dobrovoľníci.
Šesť rokov s bezdomovcami
Ocenenie v kategórii Dlhodobá dobrovoľnícka pomoc organizácii získala Marta Konrádová, ktorá má 82 rokov a už šesť rokov pomáha ľuďom bez domova v nízkoprahovom klube „Hľa, človek“, ktorý funguje vďaka dobrovoľníkom a nachádza sa v centre Bratislavy.Pani Marta tam pravidelne raz až dvakrát do týždňa dochádza z Karlovej Vsi, kde býva.
V klube varí kávu, čaj, natiera chleby, upratuje, vedie rozhovory, keď treba, tak aj poradí a často pomáha aj drobnými finančnými príspevkami zo svojho skromného dôchodku.
Ocenenou v kategórii Dobrovoľník/dobrovoľníčka v sociálnych a zdravotníckych službách sa stala Mária Leitnerová, dobrovoľníčka Dobrovoľníckej skupiny Vŕba. Mária sprevádza už od jesene roka 2009 pacientov na mužskom rádiologickom oddelení Onkologického ústavu Sv. Alžbety (OÚSA) a za tento čas sa z nej stala skúsená a vnímavá dobrovoľníčka.
Keďže v tejto dobrovoľníckej činnosti pri sprevádzaní ťažko chorých a zomierajúcich je úspechom, keď dobrovoľník/čka vydrží jeden rok, je Mária v súčasnosti jednou z najdlhšie a najkvalitnejšie pôsobiacich dobrovoľníkov DS Vŕba.
Spoluzakladateľka občianskeho združenia Vedecká hračka Klára Kováčiková sa stala ocenenou v kategórii Dobrovoľník/dobrovoľníčka v oblasti vzdelávania. Od presídlenia organizácie do Banskej Bystrice mimoriadne aktívne vedie bratislavskú pobočku tohto združenia, popritom sa priebežne vzdeláva a pracuje v Klube seniorov na Sklenárovej ulici. Je v pozadí všetkých aktivít organizácie, bez nároku na odmenu robí perfektné jazykovo-štylistické korektúry všetkých materiálov, pričom k mnohým z nich pripravuje aj grafiku.
Poďakovanie za prácu v UNICEF
Ocenenou v kategórii Dobrovoľník/dobrovoľníčka pracujúci s deťmi a mládežou sa v tomto roku stala Mária Nicolaouová, ktorá začala v Slovenskom výbore pre UNICEF veľmi aktívne pomáhať ako dobrovoľníčka v roku 2009. O rok neskôr sa stala jednou z Junior ambasádorov UNICEF pre rozvojové vzdelávanie.
V rámci tohto projektu sa jej podarilo zrealizovať interaktívne stretnutia so žiakmi v 21 školách, v 44 triedach a priblížili touto formou práva detí a rozvojové témy 859 deťom a mladým ľuďom. Okrem toho svoje vedomosti, zručnosti a predovšetkým veľa voľného času venuje kancelárii UNICEF v Bratislave, kde pomáha s prekladaním materiálov, prípravou rôznych aktivít, zbierok či podporných dokumentov.Jedna z kľúčových a dlhodobých dobrovoľníkov organizácie Greenpeace Slovensko Adriana Gálová získala ocenenie v kategórii Dobrovoľník/dobrovoľníčka pre životné prostredie.
Adriana je podľa jej kolegýň typ dobrovoľníčky, ktorú si každý koordinátor dobrovoľníkov praje mať vo svojom tíme, je obetavá, pozitívne naladená a schopná využiť všetky svoje talenty pre dobro veci na maximum.
Pomáhala Greenpeace s prekladmi, organizovala čistenie okolia, na ktorom sa aj sama zúčastnila, pomáhala v infostánkoch a s propagáciou činnosti Greenpeace, zapájala sa do protestov a akcií Greenpeace. Orientuje sa v problematike životného prostredia, má vlastný názor a nebojí sa postaviť na jeho obhajobu.
Ocenenie v kategórii Slovenský/á dobrovoľník/čka v zahraničí pre rozvojovú pomoc si tento rok odniesla Elena Holá, dobrovoľníčka organizácie SAVIO, ktorá pôsobila jeden rok na Sibíri, viac ako 6 000 kilometrov od domova. Na svoju dobrovoľnícku činnosť sa začala pripravovať už rok predtým a v rámci tejto prípravy bola aj animátorkou v prímestskom tábore v rómskej osade v Trebišove.
V septembri 2010 vycestovala na Sibír, do hlavného mesta najväčšej ruskej federatívnej republiky Sacha, do Jakutska. Tu spolupracovala na aktivitách, ktoré sú zamerané na pomoc deťom z nefunkčných rodín a jej náplňou bolo organizovanie voľnočasových aktivít v miestnom mládežníckom stredisku.
Posila z Bieloruska
Ďalšou ocenenou je Yuliya Kruhlik – Julka, ktorá ocenenie získala v kategórii Zahraničný dobrovoľník/dobrovoľníčka roka. Julka je od apríla minulého roka posilou organizácie INEX Slovakia. Na Slovensko prišla z Bieloruska ako dobrovoľníčka v rámci projektu Európska dobrovoľnícka služba (EDS). Počas svojho pôsobenia sa zamerala na mládežnícke tábory dobrovoľníckej práce a na realizáciu rôznych multimediálnych výstupov z aktivít organizácie INEX.
Jej EDS projekt sa skončil v apríli 2011, ona sa však rozhodla zostať na Slovensku a organizácii pomáhať aj ďalej. Výrazne prispela k zlepšeniu mnohých audiovizuálnych výstupov z aktivít INEXu, a tým aj k celkovému imidžu tejto organizácie.
Projekt roka z Modry
Predposlednou kategóriou je kategória Dobrovoľnícky projekt roka. Držiteľom ocenenia sa v roku 2011 stal projekt Park hrania a oddychu, ktorý vznikol vďaka občianskej iniciatíve v Modre. Vďaka tomuto projektu dobrovoľníci menia najvyťaženejšie detské ihrisko v Modre na Vajanského ulici na verejný park – priestor so zónovaním pre viaceré generácie od malých detí po seniorov, s funkčnou zeleňou a ľahkou údržbou s prepojením na okolie.Realizácia tohto projektu dokázala v meste Modra to, čo sa doposiaľ zdalo nemožné, pretože spojila a rozprúdila verejnú diskusiu medzi viacerými subjektmi, ktoré ponúkli svoje nápady, vedomosti, zručnosti, svoj voľný čas, a nadáciou REVIA, ktorá podporuje veci verejné a k tomuto účelu zaregistrovala verejnú zbierku.
Mesto reagovalo na nadšenie dobrovoľníkov a pomohlo vo finančne najnáročnejšej etape – prestavbe stredového chodníka. Poslednou kategóriou je Špeciálne ocenenie za dobrovoľnícku činnosť.
Nenápadní hrdinovia a väzni
Hodnotiaca komisia sa rozhodla udeliť cenu v tejto kategórii projektu Nenápadní hrdinovia, ktorý vznikol v rovnomennom občianskom združení a je zameraný na vzájomné stretávanie mladých ľudí s politickými väzňami. V roku 2011 pripravilo toto združenie v Bratislave stretnutia s ľuďmi perzekvovanými v čase komunistickej totality. Stretnutia prebiehali vždy u nich doma a mladí ľudia podľa Mráčkovej cez tieto stretnutia hľadajú možnosti, ako nezabudnúť na históriu svojej krajiny a ako si uctiť ľudí, na ktorých sa dnes tak často zabúda.
Dnešné udeľovanie cien Bratislavskí dobrovoľníci roka 2011 bolo spojené aj s oslavou nadobudnutia účinnosti Zákona o dobrovoľníctve, ktorý platí od 1. decembra, a so slávnostným uzavretím Európskeho roka dobrovoľníctva 2011.