BRATISLAVA 13. apríla (WEBNOVINY) – Bývalého poslanca Národnej rady SR (NR SR) Františka Mikloška začali v Azerbajdžane trestne stíhať.
Ako Mikloško informoval v pondelok pre portál Webnoviny.sk, dôvodom je jeho návšteva regiónu Náhorný Karabach v roku 2010. Mikloško tam bol v pozorovateľskej misii počas volieb.
Mikloško mal ilegálne prekročiť hranice
Mikloško je trestne stíhaný za narúšanie územnej celistvosti Azerbajdžanskej republiky a za ilegálne prekročenie jeho hraníc. Mikloško vyjadril vtedy presvedčenie, že budúcnosť Náhorného Karabachu spočíva v istom druhu konfederácie Azerbajdžanu, Karabachu a Arménska, na spôsob Beneluxu. Zároveň vtedy uviedol, že parlamentné voľby v Náhornom Karabachu sú referendom o nezávislosti. Ešte v roku 2010 ho Azerbajdžan za tieto výroky zaradil na zoznam „persona non grata“.
Mikloško upozornil, že jeho trestné stíhanie začalo, keď si svet pripomína sto rokov od arménskej genocídy. „Pápež povedal, že to bola prvá genocída v 20. storočí. Je to pre mňa nepochopiteľné,“ povedal Mikloško s tým, že v Náhornom Karabachu boli tam americkí senátori i ruskí poslanci. „Oni si vybrali mňa. To je divné,“ zdôraznil s tým, že jeho trestné stíhanie súvisí s výročím genocídy. „Vždy som tvrdil, že tento región je hranica kresťanského sveta v Európe. Keď Európa pustí Náhorný Karabach, iný svet začne valcovať v Európe,“ dodal.
Je to neprípustné, zhodnotilo ministerstvo
Zastupiteľské orgány Azerbajdžanskej republiky doposiaľ neinformovali, či budú požadovať vydanie bývalého politika. Ministerstvo spravodlivosti pripomína, že podľa paragrafu 501 Trestného poriadku je vydanie občana Slovenskej republiky pre prípadné stíhanie do zahraničia neprípustné. Výnimkou sú prípady, ak povinnosť vydať vlastného štátneho občana ustanovuje zákon, medzinárodná zmluva alebo rozhodnutie medzinárodnej organizácie, ktorým je Slovenská republika viazaná.
Neprípustnosť vydania sa podľa zákona vzťahuje aj na trestné činy, ktoré majú výlučne politický alebo vojenský charakter, alebo za činy, ktoré sú trestným činom len podľa právneho poriadku dožadujúceho štátu, nie však podľa právneho poriadku Slovenskej republiky. Sekcia medzinárodného práva Ministerstva spravodlivosti SR podľa hovorkyne rezortu Alexandry Donevovej neeviduje spis v tejto záležitosti. „To neznamená, že také konanie v danej krajine nie je vedené, čo v súčasnosti nevieme vyvrátiť ani potvrdiť, ale že nás z ich strany o takomto prípadnom konaní neinformovali,“ dodala Donevová
Náhorný Karabach je územie v Azerbajdžane, ktoré však prevažne obývajú Arméni. Na jeho území bola vytvorená v roku 1991 Náhorná karabašská republika, ktorú väčšina štátov však neuznala. Arménsko a Azerbajdžan vedú o toto územie spor.