BRATISLAVA 14. apríla (WebNoviny.sk) – Spojené štáty, Francúzsko a Británia, ktoré nadránom zaútočili proti trom cieľom na západe Sýrie, aby potrestali prezidenta Baššára al-Asada za chemický útok proti civilistom, „stanovili neprekročiteľnú červenú líniu, ktorou je používanie zakázaných zbraní“. Povedal to v sobotu pre agentúru SITA politický analytik Grigorij Mesežnikov.
Zločinecký režim to už urobil, a nie prvýkrát. Američania, Briti a Francúzi si podľa Mesežnikova vytypovali objekty, ktoré majú súvislosť s používaním chemických zbraní. Dodal, že teraz bude potrebné vyhodnotiť, či to postačovalo na vyradenie schopnosti používať chemické zbrane. Podľa analytika bol útok očakávaný a bolo dobré, že západ aspoň takto zareagoval.
USA, Veľká Británia a Francúzsko zaútočili na ciele v Sýrii, Rusko prirovnalo Trumpa k Hitlerovi
Zároveň zdôraznil, že bolo veľmi dôležité aj to, že Turecko túto akciu podporilo, síce nie vojensky, ale súhlasilo s týmto útokom. „Ešte pred dvoma týždňami Turci s Rusmi rokovali o tom, čo ďalej v Sýrii, ale ukazuje sa, že Turecko má svoje záujmy, ktoré sú v rozpore s krajinami, ktoré podporujú sýrsky režim, a to s Ruskom a Iránom,“ povedal Mesežnikov.
Rusko sa postavilo za zločinecký režim
Ruský prezident Vladimir Putin útok odsúdil ako agresiu. Podľa Mesežnikova sa tak Rusko postavilo za zločinecký režim, ktorý už má na svedomí stovky tisíc obetí. “Rusko sa tým v podstate ešte väčšmi odkláňa od civilizovaného nezávislého spoločenstva. Okrem toho, že tam chce zachovať režim naklonený Rusku, tak tam rieši aj svoje vnútropolitické otázky. Posilňujú mobilizáciu občanov Ruskej federácie v rétorike protizápadnej. Ale museli počítať s tým, že odpoveď v podobe tohto útoku príde,“ pripomenul analytik.
Slovensko vníma útok spojencov v Sýrii ako limitovaný, zdôrazňuje však diplomatické úsilie
Mesežnikov verí, že po tomto útoku spojencov skončí Asad so zabíjaním svojich ľudí pomocou chemických zbraní. “Toto už môžem vyhodnotiť dnes. A aký to môže mať dopad na situáciu v regióne? Myslím si, že každé posilnenie demokratického spoločenstva západných štátov v tých regiónoch, kde sú nejaké konflikty, môže prispieť k pozitívnemu vývoju,“ uviedol ďalej analytik.
Dodal, že Baššár al-Asad teraz zrejme zváži, či sa mu oplatí používať chemické zbrane, lebo západ má kapacity na to, aby oslabil nielen schopnosť používať chemické zbrane, ale celkovo vojenské. „V prípade, ak by pokračoval v tom, čo robil doteraz, tak príde ešte silnejšia odpoveď,“ doplnil Mesežnikov.
Spojenci potrestali prezidenta za chemický útok
Spojené štáty, Francúzsko a Británia zaútočili v Sýrii, aby potrestali prezidenta Baššára al-Asada za zjavný chemický útok proti civilistom a odradili ho od toho, aby to spravil znovu, oznámil americký prezident Donald Trump. Podľa zástupcov Pentagonu bol útok namierený proti Asadovmu programu vývoja a výroby chemických zbraní. Svoju podporu v tejto súvislosti vyjadrili Európska únia, Nemecko, Izrael a ďalší spojenci.
Putin odsúdil útok spojencov v Sýrii ako agresiu a žiada o zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN
Šéf zboru náčelníkov štábov armády USA generál Joseph Dunford informoval, že útok bol zameraný na tri ciele na západe Sýrie. Strely podľa neho najprv zasiahli vedecko-výskumné stredisko v oblasti Damasku, ktoré bolo údajne centrom výskumu, vývoja, výroby a testovania technológií chemických a biologických zbraní.
Druhým cieľom bol sklad chemických zbraní západne od mesta Homs a tretím sklad zbraňového príslušenstva a zároveň dôležité veliteľské stanovište, tiež západne od Homs.
Sýrsky režim použil podľa Mayovej barelovú bombu
Britská premiérka Theresa Mayová sa z Londýna vyjadrila, že Západ vyskúšal „všetky možné“ diplomatické spôsoby s cieľom zabrániť Asadovi v používaní chemických zbraní, no „Sýria a Rusko tieto snahy opakovane zmarili“. Neskôr tiež informovala, že správy naznačujú, že sýrsky režim použil na dopravenie chemikálií použitých na útok v Dúme barelovú bombu. Použitie sily bolo v tomto prípade podľa nej „správne a zákonné“.
Prezident Trump plánuje konzultovať so spojencami možný útok v Sýrii
Francúzsky prezident Emmanuel Macron uviedol, že cieľom útoku bol „utajovaný chemický arzenál“ sýrskej vlády. Tá použitie zakázaných zbraní opakovane odmietla.
Útok bol reakciou na údajný chemický útok v meste Dúmá pri Damasku, ktorý si vyžiadal niekoľko desiatok mŕtvych. Sýria a jej spojenec Rusko odmietajú tvrdenia, podľa ktorých za incidentom stojí armáda sýrskeho prezidenta Baššára al-Asada.
Útok sa uskutočnil niekoľko hodín predtým, ako mali do mesta doraziť vyšetrovatelia Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW).