KOŠICE 20. apríla (WEBNOVINY) – Ústavné práva bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku pri dvoch kolách tajnej voľby nového generálneho prokurátora boli porušené postupom poslancov Národnej rady SR.
Rozhodol o tom dnes senát Ústavného súdu SR pod vedením Petra Brňáka. Nové voľby generálneho prokurátora však senát ÚS SR nenariadil, vec vrátil parlamentu na ďalšie konanie.
Predseda parlamentu Richard Sulík si počká na písomné odôvodnenie rozhodnutia Ústavného súdu SR a až potom sa rozhodne o ďalšom postupe. „Rozsudok bude doručený v najbližších dňoch, s mojimi kolegami, ústavnými právnikmi si ho prečítam a následne rozhodnem,“ povedal Sulík.
Predseda NR SR Richard Sulík musí podľa predsedu Smeru-SD Roberta Fica čo najrýchlejšie vyhlásiť novú tajnú voľbu generálneho prokurátora. Ak tak neurobí hneď po Veľkej noci, Smer-SD iniciuje mimoriadnu schôdzu parlamentu.
Ako uviedol Fico dnes na tlačovej besede, rozhodnutie Ústavného súdu potvrdilo výhrady Smeru-SD k priebehu volieb a potvrdilo, že v koalícii sú nedemokratické tendencie. „Koalícia manipulovala s tajnou voľbou,“ vyhlásil Fico. Malo sa to diať fotografovaním hlasovacích lístkov, či kontrolou poslancov. Nová tajná voľba musí podľa neho prebehnúť bez kontrolných mechanizmov. „Varujem vládnych poslancov pred vynášaním hlasovacích lístkov,“ vyhlásil.
Žitňanská rešpektuje rozhodnutie ÚS, parlament sa s ním bude musiť vysporiadať
Voľba, ktorá skoro znamenala pád vlády
Bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka, ktorý sa o tento post uchádzal opätovne v závere minulého roka, napadol sťažnosťou na ústavnom súde výsledky predchádzajúcich dvoch kôl volieb a namietal, že postupom poslancov pri tajnom hlasovaní boli porušené jeho ústavné práva. Zároveň žiadal, aby ÚS vyhlásil voľby za neplatné a rozhodol, aby NR SR tajnú voľbu generálneho prokurátora vykonala znova.
Na pojednávanie, ktoré sa konalo 14. apríla, ústavný súd predvolal svedčiť vyše dvadsaťdva poslancov NR SR, väčšina z nich využila svoje právo a odmietla svedčiť. Svedčiť v prospech Trnku prišli len poslanci opozície, pričom viacerí boli overovateľmi a dohliadali na priebeh volieb. Potvrdili, že niektorí poslanci z vládnej koalície si pri voľbe vzájomne kontrolovali volebné lístky a ako ktorý hlasoval, fotografovali si ich či vynášali zo sály.
Advokát Marek Benedik, ktorý Trnku zastupuje, tvrdí, že poslanci jednoznačne porušili princíp tajnej voľby. Národnú radu SR pred ústavným súdom zastupoval Pavol Hrušovský. Tvrdil, že fotografovanie volebných lístkov nie je dôvodom na spochybnenie princípu tajných volieb a že parlament dodržal všetky zákonné podmienky, organizačne aj technicky zabezpečil podmienky na tajné voľby. Podľa Hrušovského individuálne konanie poslancov sa v tomto prípade nedá považovať za nezákonné.