Usámu Bin Ládina zastavili v aute, nosil kovbojský klobúk

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ladin
Foto: SITA/AP

ISLAMABAD 9. júla (WEBNOVINY) – Nezadržanie Usámu bin Ládina a jeho neskoršie zabitie americkým komandom je hanbou pre celú krajinu, uvádza sa v správe pakistanskej vládnej komisie, ktorej úryvky v pondelok zverejnili arabské médiá.

Komisia zriadená hneď po útoku na objekt, v ktorom ikona svetového terorizmu roky žila, skonštatovala zlyhanie naprieč všetkými úrovňami bezpečnostných zložiek krajiny.

Tie nedokázali odhaliť jeho pobyt neďaleko vojenskej akadémie a neskôr ho nespoznali ani za volantom auta, ktoré pre prekročenie rýchlosti zastavili policajti. Neschopnosť vypátrať najhľadanejšieho muža na svete viedla až ku kritizovanému zásahu Američanov z mája 2011.

„Konali ako gangstri,“ píše sa v dokumente.

Nebol podozrivý

Barack Obama sleduje smrť bin Ládina
Foto: whitehouse.gov

Takmer 340-stranová správa vznikla na základe svedectiev desiatok zdrojov vrátane bin Ládinových blízkych. Tie pomohli vrhnúť svetlo na jeho život po invázii koaličných vojsk na čele s USA do Afganistanu v roku 2001.

Podľa získaných informácií líder al-Kájdy opustil afganské územie a na jar 2002 utiekol do Pakistanu. V lete roku 2005 sa usadil v Abbottábáde. Tu žil v spomínanom objekte, ktorý však nikto nepovažoval za podozrivý napriek minimálnej aktivite v jeho okolí.

„Je to neuveriteľné,“ konštatuje oficiálne nezverejnená správa, ktorá dokonca popisuje, že Ládin nosil kovbojský klobúk, aby ho Američania nespoznali z družicových snímok. Posledné roky údajne viedol skromný život, pestoval zeleninu a dozeral na vzdelanie svojich detí a vnukov.

Hodili ho do mora

New york
Foto: SITA/AP

Američania bin Ládina definitívne našli až vďaka falošnej očkovacej kampani, ktorá prostredníctvom odobratých vzoriek DNA potvrdila jeho prítomnosť v predpokladanom úkryte vzdialenom približne 50 kilometrov od hlavného mesta Islamabad.

Tam ho 2. mája 2011 zabilo americké komando. Američania mŕtve telo údajne hodili do mora a verejnosti odmietli poskytnúť akýkoľvek dôkaz o jeho smrti.

Moslimovia zase odmietli ich tvrdenia, že hodenie tela do mora je v súlade s ich tradíciami a objavili sa aj hlasy označujúce jeho zabitie za vraždu, keďže bolo vykonané bez právoplatného odsúdenia.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Usáma bin Ládin