PEKING 12. novembra (WEBNOVINY) – Spojené štáty a Čína oznámili v stredu bezprecedentný spoločný plán na zníženie emisií skleníkových plynov. Ide o jednu z viacerých dohôd dosiahnutých počas intenzívnych bilaterálnych rokovaní medzi americkým prezidentom Barackom Obamom a jeho čínskym kolegom Siom Ťin-pchingom.
Washington a Peking majú silné ekonomické a komerčné vzťahy, sporia sa však vo všetkom od čínskych teritoriálnych nárokov vo východnej a juhovýchodnej Ázii po kybernetickú špionáž, obchod či ľudské práva.
Prezidenti sa stretli po viac než roku
Obaja prezidenti sa stretli na prvých formálnych rokovaniach po viac než roku, pričom Obama povedal, že Čína je „mierumilovná, prosperujúca a stabilná“. Hovorili spolu päť hodín, čo je o dve viac, ako bolo pôvodne v pláne.
Obama pripustil, že medzi krajinami sú „významné rozdiely“, dodal však, že je povzbudený ochotou Sia pristupovať k nim konštruktívne. Si Obamovi povedal, že Čína a USA by mali rozširovať oblasti, kde môžu a mali by spolupracovať.
Napriek nízkym očakávaniam na úspech sa obom stranám podarilo dosiahnuť viaceré viac či menej významné dohody v oblastiach víz, obchodu, klímy a vojenskej spolupráce. Prezidenti sa napríklad zhodli na potrebe zredukovania vojenských leteckých a námorných incidentov a súhlasili s tým, že námorné spory musia byť riešené na základe medzinárodného práva.
USA a Čína predstavili historickú dohodu
Obe strany tiež na zriedkavej spoločnej tlačovej konferencii prezentovali „historickú dohodu“, v rámci ktorej sa USA zaviazali do roku 2025 znížiť emisie o 26 až 28 percent v porovnaní s hodnotami v roku 2005.
Putin sa stretol v Číne s Obamom, reč bola aj o Ukrajine
Video: Putina kritizujú za faux pas s prvou dámou Číny
Čína nestanovila presné čísla, emisie však chce začať redukovať do roku 2030. Ide pritom o prvý prípad, keď Peking určil približný dátum dosiahnutia najvyššieho stupňa svojich emisií.
Obe krajiny sú najväčšími znečisťovateľmi a spolu podľa údajov stanice BBC produkujú 45 percent svetového oxidu uhličitého. Bezprecedentná dohoda posilňuje nádeje na dosiahnutie novej globálnej dohody o redukcii emisií po roku 2020, ktorá má byť vyrokovaná budúci rok v Paríži.
Vo veci ľudských práv Obama podporil voľby v Hongkongu a vyjadril nádej, že budú slobodné a spravodlivé. Si mu dal však jasne najavo, že čo sa deje v Hongkongu, je vnútornou záležitosťou Číny.