BRATISLAVA 10. februára (WEBNOVINY) – Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) v novej regulačnej politike plánuje kroky na zrušenie regulácie ceny za dodávku elektriny a plynu pre domácnosti a malé podniky. „Celá regulácia smeruje k tomu, aby sa vytvorilo konkurenčné prostredie v oblasti dodávok. Potom už regulácia nebude potrebná. Potrebná však zostane tam, kde nie je konkurencia, a to v oblastí sietí,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca regulačného úradu Miroslav Lupták, s tým, že úrad bude naďalej regulovať sieťové poplatky, ktoré taktiež vstupujú do koncovej ceny.
Regulačný úrad sa chce počas ďalšieho regulačného obdobia v rokoch 2012 až 2016 zamerať u regulovaných subjektov najmä na dodržiavanie štandardov kvality. Tie musí regulovaný subjekt dodržiavať, aby zákazník za cenu, ktorú platí za elektrinu, teplo, či zemný plynu dostal primeranú kvalitu. „Rozšírenie rozsahu cenovej regulácie o reguláciu kvality prispeje ku skvalitneniu dodávaných tovarov a poskytovaných služieb v regulovaných činnostiach,“ uviedol úrad.
Jedným z regulačných nástrojov, ktorým budú regulované subjekty stimulované k plneniu štandardov kvality by tak malo byť zohľadnenie dosiahnutých výsledkov plnenia štandardov kvality. „Regulovaným subjektom, ktoré dosiahnu nižšiu úroveň dodržiavania štandardov kvality, než je stanovená úradom, bude znížená cena o „koeficient nekvality,“ zdôraznil úrad, ktorý plánuje sprísniť kontroly regulovaných subjektov.
Slovenský regulačný úrad chce naďalej používať pri regulovaní tzv. metódu „price-cap“, čo je metóda cenového stropu. Je to stanovenie maximálnej ceny za regulované činnosti na regulačné obdobie. Metódou price-cap stanovuje regulátor cenovú hladinu za jednotku na dlhšie časové obdobie. Tým sa podľa regulačného úradu dáva príležitosť regulovaným subjektom, aby si ponechali zisk, ktorý dosiahnu, pokiaľ sa budú chovať efektívne a zredukujú svoje náklady. „V novej regulačnej politike taktiež plánujeme zmenu systému účtovania odchýlok pre obchodníkov, zjednotenie výpočtu cien, zavedenie dvojzložkovej ceny vo vodárenstve a zavedenie kompenzačných platieb pri nedodržaní kvality dodávky a služieb,“ konštatoval Lupták.