Bývalý poslanec Národnej rady SR Milan Urbáni sa snaží o politický návrat so Stranou moderného Slovenska.
Ako hodnotíte končiaci sa rok?
V dôsledku nerozvážnej politiky niektorých veľmocí došlo tento rok k rozbitiu štátnych štruktúr v mnohých krajinách, z čoho rezultovali ozbrojené konflikty so zbytočnými úmrtiami státisícov ľudí. Následne nastala vysťahovalecká vlna organizovaná a kontrolovaná kriminálnymi živlami a mnohí emigranti išli naproti svojej smrti. Terorizmus zasiahol prakticky celý svet. Bohatší sa stali bohatšími, chudobní chudobnejšími a stámilióny ľudí vo svete žije v absolútnej chudobe. Ako je možne hodnotiť takýto rok? Všetky tieto udalosti majú negatívny dopad aj na našu republiku, životnú úroveň občanov. Máme zbytočné výdavky na protiteroristické opatrenia. Stratili sme aj na Slovensku pocit bezpečia, ktorý sme v minulosti mali. Pozitívom v tomto roku je, že bolo aj veľa šťastlivcov, ktorí prežili existujúce nepokoje a katastrofy. Veľkým negatívom bolo, že medzinárodne organizácie ako OSN a NATO nedokázali udržať mier vo svete a Európska únia nedokázala ubrániť schengenský priestor. Ľudstvo i Slovensko by sa malo zamyslieť, aká bude naša ďalšia existencia.
Končí sa pomaly volebné obdobie. Aké podľa Vás bolo?
Pozitívom bol určite relatívny pokoj v SR, primerane stabilizovaná ekonomika, ale bez dynamiky rastu. Po rokoch máme dobré vzťahy s okolitými štátmi vrátane Maďarska. Oceňujem tiež prijatý zákon o športe. Negatív však bolo viac. Napríklad nedočerpanie eurofondov. Prišli sme viac ako o jednu miliardu eur, čo možno považovať za okrádanie slovenských občanov. Mnohokrát boli peniaze z fondov čerpané zbytočne a neúčelne. Administratíva bola pri čerpaní nekoordinovaná a chaotická. Podpora domácich podnikateľov bola nedostatočná, čo malo za následok vytváranie mála nových pracovných miest. V školstve je chaos. Zdravotníctvo je roztrieštené. Nedoriešené je sociálne zabezpečenie a sociálna starostlivosť. Plošné sociálne balíčky neriešia situáciu, len zbytočne odčerpávajú peniaze zo štátnej kasy. Nemáme dokončené diaľnice. Rastie chudoba. Máme ťažkú a zdĺhavú využiteľnosť práva, pritom narastá korupcia.
Teda v čom zlyhal najviac Smer za štyri roky?
Bol taký, aký je. Smeru možno vyčítať slabú komunikáciu so slovenskými podnikateľmi.
Smer bol vynikajúci v politickej propagande, využil svoju politickú silu, mal prístup k médiám a mohol robiť politicky rentabilné sociálne aktivity, žiaľ z peňazí všetkých občanov. Smer ale zlyhal v politickej stratégii, a preto Róbert Fico prehral prezidentské voľby, vo voľbách o predsedu VÚC v Banskej Bystrici prehral Vladimír Maňka a Smer stratil v komunálnych voľbách dôležité okresy a obce.
Ako hodnotíte pôsobenie opozície za uplynulé štyri roky?
Opozícia neexistovala, a tým umožnila Smeru robiť svoju politiku. SDKÚ si rozložil Mikuláš Dzurinda sám, KDH nie je schopné vyžmýkať zo seba viac. Bugárova strana je nedostatočný a nedôveryhodný partner a ostatné strany čo boli v parlamente nestoja za komentár.
Blížia sa voľby, s čím do nich ide vaša Strana moderného Slovenska?
Naša strana má základných 23. bodov. Je to napríklad boj proti chudobe, úplná zamestnanosť. Občan bude rozhodovať o všetkom dianí elektronickými voľbami a elektronickým referendom. Všetkými možnými prostriedkami budeme podporovať mladé rodiny, čím chceme zabezpečiť nárast demografickej krivky. V prípade účasti v parlamente by sme iniciovali zmenu zákona o politických stranách, ako i verejnej a štátnej službe. Ak chceme mať v jeden deň na Slovensku čistý politický boj o programoch strán, tak nemôže existovať dnešný zákon, ktorý jednej politickej strane umožní dostať od štátu milióny eur a iné strany si musia financovať celú činnosť a voľby zo svojich peňazí. Náš návrh bude – žiadna dotácia zo štátu pre politické strany. Myslíme si, že už tieto voľby ľudia budú voliť nové strany, pretože len nové strany s novými nápadmi môžu zmeniť budúcnosť Slovenska.
Aký teda očakávate výsledok?
Sme realisti, ale napriek ekonomickej a mediálnej blokácii nových strán veríme, že sa nám podarí presvedčiť občanov o prospešnosti nášho programu pre Slovensko. Ak by na Slovensku nebola komunikačná bariéra vytváraná ekonomickými pravidlami, nemali by sme o naše preferencie žiadne obavy. Aj napriek zúženému priestoru prezentácie našej strany spravíme maximum, aby sme náš program priblížili voličom.
Kto sú možní partneri vašej strany?
V minulosti zlyhal socializmus a zlyhal prakticky aj kapitalizmus. My chceme budovať spoločnosť pre občana, ktorý bude rozhodovať o všetkých vážnych otázkach v štáte elektronickým referendom. Nemáme žiadne ideologické bariéry a sme pripravení v záujme občana využiť pozitíva aj z ľavej, aj pravej strany. Preto nemáme ani problém komunikovať so žiadnou relevantnou politickou stranou, ale momentálne vo výbere je len Smer a niektoré z nových politických strán.
Aký očakávate po marcových voľbách vývoj na politickej scéne?
Ak Smer nespraví fatálne chyby a nebude dopredu likvidovať svojich potenciálnych partnerov a podporovateľov zo stredu, vrátane našej strany rôznymi vyhláseniami ako v roku 2010, tak by mal šancu zostavovať vládu. V týchto voľbách Smer nemôže nikto poraziť, môže sa poraziť len sám. Myslím si, že druhýkrát sa situácia, keď politickí amatéri z pravej strany, ktorí si v minulosti rozbili vládu, ku ktorej sa dostali cudzou pomocou, sa už nebude opakovať. Nebudú mať tú možnosť a ani si ju nezaslúžia. Najpravdepodobnejšie bude, že až v budúcich parlamentných voľbách v roku 2020 dôjde k preskupeniu. Neverím, že pravá strana bude mať šancu zostavovať vládu.