BRATISLAVA 2. februára (WEBNOVINY) – Slovenská pobočka medzinárodnej organizácie Greenpeace upozorňuje, že Ministerstvo životného prostredia SR predĺžilo zahraničným banským spoločnostiam lehoty platnosti na prieskum štyroch území, kde zisťujú zásoby uránovej rudy. Podľa riaditeľa Greenpeace Slovensko Juraja Rizmana slovenské zásoby uránu zaujímajú hlavne firmy z Kanady a Austrálie. „Banské spoločnosti mali k 15. januáru 2010 registrované povolenia na prieskum zásob uránu v 15 oblastiach SR. Prieskumné územia sú lokalizované vo všetkých častiach Slovenska – od Nového Mesta nad Váhom až po Zemplínsku oblasť. Zvýšila sa celková rozloha uránových prieskumných území, ktorá už dnes presahuje 425 kilometrov štvorcových,“ uviedol Rizman. Podľa neho sú najnovšie informácie o rozsahu prieskumných prác alarmujúce, lebo zahraničné spoločnosti dostali predĺžené povolenie aj v oblastiach, kde by ťažba uránu bola v rozpore s územnými plánmi obcí a miest a kde verejnosť i samosprávy jasne deklarovali svoj odpor voči takejto činnosti.
Kanadská spoločnosť kontroluje prostredníctvom svojej dcérskej spoločnosti lukratívne prieskumné územia na Jahodnej pri Košiciach a v Novoveskej Hute pri Spišskej Novej Vsi. „Do jej prieskumného portfólia však patria aj lokality v Spišskej Teplici pri Poprade, Kluknave pri Krompachoch, Chrasti nad Hornádom ako aj pri obci Víťaz pri Prešove,“ informoval Rizman. Dodal, že ďalšie prieskumné územia kontroluje austrálska firma prostredníctvom dcérskej spoločnosti, ktorá má povolenie na prieskum uránu vo Vikartovciach pri Poprade, v oblasti Kluknava pri Krompachoch a na Zemplíne južne od Trebišova. „Ďalšie firmy plánujú realizovať alebo už realizujú prieskum uránu v lokalitách Kálnica – Selec – Hôrka na Váhom pri Novom Meste nad Váhom, v priestore Spišské Vlachy medzi Spišskou Novou Vsou a Krompachmi, či medzi obcami Košická Belá a Jaklovce,“ uviedol. Ako Rizman konštatuje, je zaujímavé, že ťažobné firmy informujú často o svojej činnosti inak svojich akcionárov v zahraničí a inak slovenskú verejnosť. „Kým v Kanade podrobne informujú potenciálnych investorov o pokroku plánovanej ťažby uránu na Slovensku, tu sa ich dcérske spoločnosti snažia vzbudiť dojem, že nejde o nič viac, ako len o pokračujúci geologický prieskum a ťažba samotná je v nedohľadne. Je to účelová hra vzhľadom na odpor, ktorý plánovaná ťažba uránu na Slovensku vyvolala,“ hodnotí Rizman.
Nesúhlas s ťažbou uránovej rudy na Slovensku vyjadrilo prostredníctvom petície vyše 113 000 občanov, čím sa stala najväčšou environmentálnou petičnou akciou v histórii SR. „Odmietavo sa k plánom ťažobných spoločností postavili aj samosprávy. Vyše 41 dotknutých obcí a miest prijalo uznesenia, v ktorých vyjadrili svoj zásadný nesúhlas s prieskumom uránových rúd a ich prípadnou ťažbou na svojom území,“ uviedol šéf organizácie Greenpeace Slovensko. Práve na základe protiuránovej petičnej akcie, ktorú podporil aj ZMOS a Únia miest Slovenska, bude o zmenách geologickej, banskej a stavebnej legislatívy rokovať aj Národná rada Slovenskej republiky.
SITA