- aktualizované 11. júla o 18:45
BRATISLAVA 11. júla (WebNoviny.sk) – Za monitoring názorov o eurofondoch na internete si konzultačná spoločnosť Deloitte vyfakturovala od Úradu vlády (ÚV) SR 1,3 milióna eur. Úrad vlády však zrealizované výstupy odmieta zverejniť. Ako dôvod uvádza nesúhlas spoločnosti Deloitte.
Deloitte nepredložila ani zoznam subdodávateľov, hoci to podľa rámcovej zmluvy so štátom mala spraviť. Na prípad upozornila Nadácia Zastavme korupciu. Nadácia už skôr upozornila na podobný prípad, kde dodávateľom bol žilinský Výskumný ústav dopravný.
Reakcie poslancov parlamentu na Kiskovu správu o stave republiky
Spoločné črty oboch prípadov sú podľa nadácie to, že z dostupných informácií sa občania nedozvedia, čo vlastne spomenuté firmy štátu dodali a firmy odmietajú dať súhlas na zverejnenie výstupov.
„Vznikajú tak pochybnosti, či milióny eur, ktoré im štát vyplatil, boli minuté efektívne. Ani z podpísanej realizačnej zmluvy z júna 2015 nie je jasné, čo úrad vlády od firmy Deloitte nakúpil,“ píše sa v tlačovej správe, ktorú médiám poskytol Matúš Kollár z Nadácie Zastavme korupciu.
Spoločnosť na otázky neodpovedala
Podľa popisu v zmluve, ktorý je však podľa nadácie veľmi nejasný, môže ísť o kombináciu expertnej práce a práce s nástrojmi na monitoring a vyhodnocovanie obsahu na webe.
„Nadácia Zastavme korupciu sa preto prostredníctvom infožiadosti obrátila na úrad vlády s požiadavkou o sprístupnenie konkrétnych výstupov, ktoré vyplývajú z podpísanej realizačnej zmluvy. Úrad ich však sprístupniť odmietol s odvolaním sa na ochranu diel podľa autorského zákona a na to, že spoločnosť Deloitte so zverejnením nesúhlasila. Deloitte na otázky Nadácie neodpovedal,“ informuje mimovládka.
Najviac času strávili riadením publicity
Podľa protokolov plnení si pritom spoločnosť od júla 2015 do decembra 2015 vykázala vyše 13-tisíc hodín práce. Ako ďalej vysvetľujú, najviac času strávili na Komplexnej analýze riadenia publicity ÚV, a to viac ako 1 300 hodín.
Ľudia žiadajú, aby ste odišli, vyhlásil Galko a vyzval generálneho prokurátora k odstúpeniu
”Je známe rozhodnutie Najvyššieho súdu SR, ktorý potvrdil názor, že výsledkom netvorivej rutinnej činnosti viacerých osôb nie je autorské dielo. Ním je jedinečné dielo pochádzajúce od autora. Na uvedených analýzach robilo určite viac ľudí z Deloitte, nie iba jeden. Táto firma, ani úrad vlády nijako nepreukázali, že utajenie analýz je v súlade so zákonom a citovaným rozhodnutím najvyššieho súdu. Preto máme pochybnosti, či uvedené plnenia boli rozumnou investíciou, alebo len spôsob, ako rýchlo vyčerpať milióny eur z eurofondov,” uviedol riaditeľ Nadácie Zastavme korupciu Pavel Sibyla.
Žiaden zoznam subdodávateľov nedodali
Pochybnosti podľa nadácie vyvoláva napríklad aj Deloittom predložený výkaz odpracovaných hodín v októbri 2015 – za prácu na analytickom reporte až za december toho istého roku.
„V rámcovej zmluve medzi Deloitte a ministerstvom vnútra, podľa ktorej sa uzatvárala zmluva medzi ÚV a uvedenou firmou, sa spomínajú aj subdodávky. Deloitte mal do piatich dní od podpisu zmluvy predložiť zoznam, kde bude uvedené, koľko zo zákazky budú riešiť “tretie osoby”. V odpovedi na ďalšiu infožiadosť však ÚV uviedol, že k tomuto projektu nebol predložený žiaden zoznam subdodávateľov,“ informuje ďalej tlačová správa.
Korupcia, extrémizmus a kvóty utečencov, Sulík diskutoval s Maďaričom
Podľa nadácie si tým Deloitte pravdepodobne nesplnil svoju zmluvnú povinnosť. “Je ťažko predstaviteľné, že táto firma má vlastných špecialistov aj na problematiku spracovania prirodzeného jazyka. Veľmi pravdepodobne na tejto zákazke pracovali tretie strany. Navyše, už pred dvomi mesiacmi, keď sme našli referenciu na tento projekt na webe firmy met labs, ktorá sa zaoberá spracovaní dát, keď sme sa začali na tento projekt na ÚV pýtať, referencia naň z webu firmy zmizla,” vysvetlil analytik Nadácie Zastavme korupciu Martin Hruška.
„Na konci apríla pritom ÚV vystavil pre met labs objednávku na Služby podpory analytických činností za takmer 23-tisíc eur. Na konkrétne informácie o tejto objednávke sa Nadácia opýtala ÚV prostredníctvom ďalšej infožiadosti,“ dodáva sa na záver v tlačovej správe.
Reakcia úradu vlády
Cieľom kritizovaného projektu je podľa Úradu vlády (ÚV) SR monitorovanie a analýza postojov ľudí, ale aj konkrétnych informácií v prostredí internetu, týkajúcich sa potenciálnej korupcie pri čerpaní eurofondov.
„Mnohé z nich sa majú stať podnetom aj pre orgány činné v trestnom konaní, takže tento projekt je súčasťou komplexnej iniciatívy úradu vlády v prevencii a boji proti tomuto spoločenskému neduhu,“ uvádza sa v reakcii úradu vlády na dnešnú tlačovú správu Nadácie Zastavme korupciu, ktorú agentúre SITA poskytol tlačový a informačný odbor ÚV SR.
Úradu vlády „je ľúto, že napriek jasnému a transparentnému vysvetleniu zo strany úradu vlády prezentuje Nadácia Zastavme korupciu takýto postoj, čo vyvoláva pochybnosti o tom, či nadácii skutočne ide o úprimné pochopenie tohto projektu, tejto dôležitej témy a postoja úradu vlády“.
Predmet plnenia je podľa úradu vlády detailne popísaný v zmluve a pri oboznámení sa s ňou musí byť každému zrejmé, že ide o odborné špecifické plnenie zohľadňujúce požiadavky úradu vlády. „Na základe vyjadrení Deloitte bolo pri plnení použité know-how spoločnosti, pričom výstupy sú chránené právami duševného vlastníctva spoločnosti ako autora v súlade s platnými právnymi predpismi,“ dodáva Úrad vlády SR s tým, že túto skutočnosť rešpektuje.