BRUSEL 16. marca (WEBNOVINY) – Európska únia sa bude držať svojho doterajšieho postoja a neuzná anexiu Krymského polostrova Ruskom. Vysoká predstaviteľka únie pre zahraničnú politiku Federica Mogheriniová to v pondelok povedala pri príležitosti prvého výročia konania referenda o odčlenení Krymu od Ukrajiny.
—-> TU.
Mogheriniová má obavy z porušovania ľudských práv
Šéfka európskej diplomacie vyjadrila obavy z posilňovania armády na Kryme ako aj z porušovania ľudských práv na polostrove vrátane práva na slobodné vyjadrovanie ako aj práv menšín. „EÚ neuzná anexiu Krymu a tento krok odsudzuje ako porušenie medzinárodného práva,“ vyhlásila Mogheriniová s tým, že v platnosti zostávajú aj sankcie uvalené v tejto súvislosti na Rusko.
Krym sa do Ruska opäť vrátil 21. marca 2014, keď prezident Vladimir Putin podpísal zákon o jeho pričlenení k federácii. Tento krok vyvolal najvážnejšiu krízu medzi Západom a Ruskom od skončenia studenej vojny.
Putin nariadil previerku bojaschopnosti Severnej flotily
Od krymského referenda prešiel rok, rozdelilo Západ a Rusko
Tatári na Kryme majú byť vystavení silnému útlaku
Porušovanie ľudských práv na Kryme nedávno konštatovala aj organizácia Human Rights Watch (HRW). Konkrétne upozornila na prenasledovanie tatárskej menšiny ako aj aktivistov a novinárov, ktorí sa nesúhlasne vyjadrujú o pripojení k Rusku. Úrady pod rôznymi zámienkami, ako napríklad boj proti extrémizmu, prenasledujú ľudí, ktorí sa opovážia kritizovať ruské kroky na Kryme.
Tatári sú podľa správy vystavení silnému politickému a náboženskému útlaku. V správe spomína aj prípady, keď sa ľudia museli vzdať ukrajinského občianstva pod hrozbou, že ich z Krymu vyhostia alebo že budú cudzincami vo svojej vlasti.
Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.