Hračkársky trh praská vo švíkoch. Priniesť do obchodného kolosu, ktorý má za úlohu zabaviť tých najmenších, niečo nové a originálne, zvládnu len vyvolení. Rodáčke z kanadského Vancouveru Wendy Tsao sa to podarilo. Absolventka architektúry si založila firmu Child´s Own Studio, v ktorej premieňa detské čmáranice na jedinečné plyšové hračky.
Všetko začalo pred štyrmi rokmi, keď syn nadanej umelkyne nastúpil do škôlky. Učitelia vtedy rodičov požiadali, aby svojim deťom pripravili „balíček záchrany“ zložený z obľúbených hračiek a známych vecí, ktoré by deti upokojili v ťažkých chvíľach bez rodičov. „Napadlo mi teda, že by som mu mohla vyrobiť niečo, čo hneď rozozná – úplne najlepšie niečo, čo sám „navrhol“,“ uviedla Kanaďanka, ktorá vzápätí vybrala jeden z autoportrétov svojho syna a na základe neho vytvorila plyšovú hračku.
Práve v tom období mladá dizajnérka rozbiehala svoj vlastný biznis s výrobou detského nábytku, no po zhotovení prvej hračky svoje rozhodnutie opätovne zvážila. Nápad s plyšovými hračkami ju zaujal viac, a tak si Wendy založila webovú stránku, predstavila svoju víziu a čakala na odozvu. Originálna myšlienka si rýchlo našla svojich priaznivcov – dizajnérke začali domov prichádzať detské kresby, ktoré šikovne premieňala na mäkké trojrozmerné kópie.
„Páči sa mi ako dokáže detská predstavivosť a jemná motorika vypracovať kresby, ktoré sú prirodzené a jednoduché a pritom predsa naplnené výrazom. Deti kreslia preto, aby potešili v prvom rade seba. Nestarajú sa o to, či sú ramená dostatočne dlhé, nohy dosť chudé a či sú obe oči rovnaké. Zaujíma ich správa, ktorú kresba nesie. Preto sú tieto kresby také originálne,“ hovorí umelkyňa, ktorá dokáže odlíšiť detskú kresbu od pokusu dospelých kresliť ako deti na prvý pohľad. „Keď mi niekto pošle kresbu, ktorá je nešikovná a pritom dokonalá, hneď viem, že ju kreslil dospelý. Moje nadšenie pri tvorbe plyšových hračiek z takýchto kresieb zväčša opadáva,“ dodáva dizajnérka, ktorá deti považuje za najväčších umelcov.
Výroba jednej hračky jej trvá dva až päť dní a záujemcovia za ručnú prácu zaplatia v prepočte od 40 do 90 eur. Wendy doteraz premenila detskú obrazotvornosť na vyše 300 hračiek. Materiál, ktorý na ich výrobu používa, vyberá väčšinou sama, no nebráni sa ani návrhom rodičov. „Dokážem do hračky zakomponovať aj obľúbené koráliky, stužky či prikrývky detí.“ Ako však sama priznáva, občas sa jej do rúk dostanú aj kresby, ktoré na hračky premeniť nedokáže. „Vtedy zákazníkovi oznámim, že kresba je za hranicami mojich schopností.“
„Je to veľmi zábavná práca, ktorá ma skutočne napĺňa. Deti zbožňujú, keď ich kresby zrazu ožívajú,“ dodala kanadská dizajnérka, ktorej originálne hračky rozžiarili už stovky detských tvárí.
www.childsown.com