BRATISLAVA 14. decembra (WEBNOVINY) – Zamestnanci rezortu školstva v piatok pokračovali v štafetovom štrajku. Protesty sa konali v Trenčíne, Bratislave a v Košiciach.
Na Štúrovo námestie v Trenčíne v piatok prišlo protestovať približne 300 zamestnancov školstva z celého Trenčianskeho kraja.
Protest sa začal o 14:00 študentskou hymnou Gaudeaums igitur. Odboroví predáci hovorili o katastrofálnej situácii v školstve, nízkych platoch a aj o tom, že na zmenu čakajú učitelia už niekoľko rokov. Štrajkujúci zamestnanci ich slová podporili potleskom, skandovaním či mávaním žltými vlajkami odborového zväzu.
V rukách držali transparenty s odkazmi typu „Spoločnosť je stále hluchá, hlavná kríza – kríza ducha“, „Pán minister Čaplovič neurobil pre nás nič“, nechýbal ani plagát s plačúcim Ľudovítom Štúrom. „Momentom, prečo sme sa tu stretli, je zakričať nahlas, čo chceme. Že chceme, aby išlo do školstva viac peňazí zo štátneho rozpočtu, aby sa ten viac ako 20-ročný hendikep v republike nejakým spôsobom vyrovnal,“ povedal spoluorganizátor trenčianskeho protestu Jozef Vakoš.
Video: Odbory dali vláde čas do 8. januára
Parlament vo štvrtok schválil zvýšenie platov učiteľov a odborných zamestnancov školstva o päť percent. „Prepáčte, ale 36 eur, ktoré dostanem k platu, ma ani nespasí, ani nezabije,“ reagoval Vakoš. Protestné zhromaždenie sa skončilo niečo krátko pred 15:00. Ďalšie akcie v Trenčíne nespokojní zamestnanci škôl zatiaľ nechystajú. Môžu za to aj blížiace sa sviatky, počas ktorých si chcú oddýchnuť. „Pravdepodobne sa niečo bude diať v marci, keď bude prerokovávaný dokument vlády,“ zakončil Vakoš.
Obrazom: Protest zamestnancov školstva v Bratislave
List pre ministra
Zamestnanci v školstve z Bratislavského kraja a zástupcovia školských odborov dnes spolu vystúpili na protestnom zhromaždení pred Domom odborov v Bratislave.
Viac ako 200 ľudí sa stretlo, aby opätovne vyjadrili svoj nesúhlas s financovaním školstva.
Napísali list, ktorý sa namiesto Ježiškovi rozhodli adresovať ministrovi školstva Dušanovi Čaplovičovi. Od neho by chceli dostať darček v podobe písomného materiálu s víziou, aké konkrétne postupy chce realizovať počas svojho volebného obdobia.
Okrem iného od ministra žiadajú väčší rozsah plateného voľna na vzdelávanie, zníženie administratívneho zaťaženia zamestnancov škôl. Rovnako chcú, aby Čaplovič zabezpečil, aby starostovia a primátori rešpektovali zákon o pedagogických zamestnancoch.
Šéf školských odborov Pavel Ondek povedal, že sa v čase prichádzajúcich Vianoc rozhodli netraumatizovať rodičov, a preto budú v aktivitách pokračovať po 8. januári. Vtedy sa stretne štrajkový výbor, aby monitoroval vývoj situácie.
Bojkot polročnej klasifikácie žiakov Ondek označil len za aktivitu niektorých pracovníkov školstva. Pripomenul, že zväz odporúča také formy protestu, ktoré nie sú protizákonné. Dnešný protest podporil aj zástupca Českomoravského odborového zväzu pracovníkov školstva František Dobšík.
Video: Vláda podľa bratislavských učiteľov zavádza verejnosť
Ostré slová v Košiciach
Približne 500 zamestnancov v školstve sa zúčastnilo na dnešnom protestnom zhromaždení na košickej Hlavnej ulici pri Dolnej bráne. Dali jasne najavo, že nie sú spokojní a tvrdia, že vláda dosiaľ nesplnila ani jednu z ich požiadaviek. Ako uviedol podpredseda OZ pracovníkov školstva a vedy František Šary, situáciu v školstve dvadsať rokov neriešila žiadna vláda.
„Treba zvýšiť nielen naše platy. Každoročne treba zvýšiť prílev peňazí do rezortu školstva. Tieto protesty majú zmysel, lebo aj z tohto námestia zaznie výzva, ktorú adresujeme vláde, aby riešili školstvo a začali opäť vyjednávať. My sme na to pripravení,“ povedal Šary.
Učitelia v Nitre prišli pre štrajk o 77-tisíc
Pre štrajk zamestnancov základné školy v Nitre nevyčerpali zo mzdového fondu 77-tisíc eur. Mesto sa rozhodlo tieto peniaze zobrať z miezd a presunúť ich v rámci škôl na tovary a služby. Primátor Jozef Dvonč to zdôvodnil tým, že každý pracovník, ktorý nastúpil do štrajku, si musel byť vedomý toho, že nedostane mzdu za dni, kedy štrajkuje. Z poslaneckých lavíc sa ozvali aj kritické hlasy.
„Nepokladám za správne, že robíme tento krok. Myslím si, že každý riaditeľ by vedel oceniť učiteľov za ich prácu počas celého roka. Neviem, ktoré legislatívne ustanovenie nám toto nariaďuje,“ povedala poslankyňa Marta Rácová (nezávislá). Dvonč zdôraznil, že mesto na to školy vopred upozornilo pred začatím štrajku. „Som presvedčený, že konáme v zmysle zákona,“ povedal a dodal, že mesto nebráni tomu, aby riaditelia vyplatili učiteľom odmeny, pokiaľ majú niečo našetrené v mzdovom fonde.
Video: V Nitre protestovalo vyše 100 zamestnancov školstva
Odborárom sa krok mesta nepáči. Ako povedala pre agentúru SITA predsedníčka nitrianskej krajskej rady odborového združenia základného školstva Eva Pavelková, „je mi to ľúto, lebo tí ľudia robili celý rok, len dva alebo tri dni štrajkovali. Zaslúžili si to. Mohli ľuďom k Vianociam aspoň trochu prilepšiť, boli by za to vďační“.