BRATISLAVA 3. decembra (WEBNOVINY) – Prázdna škola s veľkým nápisom ŠTRAJK.
Takto v pondelok vyzerá bratislavská Základná škola Karloveská 61, ako jediná základná škola vstúpila do štafetového štrajku škôl, ktoré nesúhlasia so spôsobom prerušenia štrajku.
Spolu s ňou štafetu v prvý deň drží Gymnázium na Metodovej ulici, kde sa v pondelok taktiež štrajkuje.
„My sme to urobili hlavne preto, aby sme sa mohli ráno pozrieť do zrkadla, že ja som učiteľ a so mnou, s nami, tu nikto nebude mávať, respektíve nebude nikto manipulovať,“ povedala agentúre SITA zástupkyňa riaditeľa pre 1. stupeň Eva Horníková.
Učiteľom sa nepáči spôsob, akým bol minulý týždeň prerušený celoslovenský štrajk. Horníková zdôraznila, že podporujú ďalšie rokovania.
„Pôjdeme ďalej so šéfom školských odborov Pavlom Ondekom v jednom šíku, ale nesúhlasíme s tým šepkaním za dverami,“ dodala.
Obrazom: Študenti bez nátlaku bojujú za učiteľov
Niektoré učiteľky musia pracovať, nemali by na nájom
Súvisiace články:
Študenti neprišli do škôl, bez nátlaku bojujú za učiteľov
Negatívne ohlasy od rodičov nezaregistrovali. „Sme im veľmi vďační za podporu, dávajú nám silu,“ dodala zástupkyňa. Nemali ani žiadne požiadavky od rodičov, aby sa dnes postarali o niektoré deti. Keby to ale bolo potrebné, majú k dispozícii dve učiteľky, ktoré si už z finančných dôvodov nemohli dovoliť ďalší deň štrajku. Už teraz sú na účte v mínuse a naozaj nemôžu ďalej štrajkovať, keďže musia zaplatiť nájom. „Tu sa táto spoločnosť dostala, tu postavila učiteľa na okraj spoločnosti,“ poznamenala Horníková.
Zdôraznila, že štrajk nie je len o platoch, ale je to postavení učiteľa v tejto spoločnosti. „Chceme hovoriť o tom, že treba vliať peniaze do školstva, aby sme mohli kvalitnejšie vzdelávať,“ doplnila.
Základná škola Karloveská 61 bude pokračovať v štrajku aj v utorok, odhlasovali si to v pondelok zamestnanci. Horníková potvrdila, že učitelia aj v utorok zostávajú v škole. „Budeme vyrábať plagáty a vyzývať aj ďalšie školy, aby sa pripojili k štrajku,“ dodala. Zvažujú, že zotrvajú v štrajku alebo budú inou formou protestovať, až kým nedôjde k dohode školských odborárov s vládou.
Obrazom: Študenti protestovali aj na Novohradskej
Na Metodovej sa učilo iba v šiestich triedach
Do štrajku dnes vstúpilo aj Gymnázium na Metodovej v Bratislave. Ako pre agentúru SITA uviedol zástupca riaditeľky školy Michal Falath, do štrajku sa u nich zapojilo 65 učiteľov. Osem pedagógov učí. V škole sa tak vyučuje len v šiestich triedach z celkového počtu 34. Vyučovanie sa týka len prvých štyroch ročníkov osemročného gymnázia.
Štrajkujúci pedagógovia budú dnes v škole diskutovať o situácii na spoločnom stretnutí a zúčastnia sa aj na koncerte, ktorý organizuje popoludní Spojená škola Novohradská.
Nesúhlas s postupom vedenia odborov minulý týždeň vyjadrilo 17 prevažne bratislavských škôl. Cez víkend sa podľa Horníkovej pridávali ďalšie školy, nielen v Bratislave, takže postupne sa týka asi dvadsiatky škôl. Ich zástupcovia sa dnes na poludnie stretnú na Spojenej škole Novohradská, kde budú hovoriť o ďalšom postupe.
Protestovalo saj aj v Trenčíne
Viac ako 1000 študentov stredných škôl dnes protestovalo na trenčianskom Mierovom námestí. Takýmto spôsobom vyjadrili podporu svojim pedagógom a všetkým zamestnancom škôl, ktorí stále bojujú o vyššie mzdy.
Zároveň poukázali aj na celkovú zlú situáciu v školstve. Protest zorganizovali študenti z Gymnázia Ľudovíta Štúra v Trenčíne, Obchodnej akadémie Milana Hodžu, pridali sa k nim aj študenti z Piaristického gymnázia Jozefa Braneckého.
„Tri dni, čo sme boli doma, sa absolútne minuli účinku. My sme nechceli, aby sme ostali doma, my tu ani teraz nie sme preto, aby sme sa uliali zo školy. Chceme, aby sa reálne začalo niečo diať, aby sa zmenila situácia, ktorá je tu,“ povedala študentka Karin Vrtíková z obchodnej akadémie s tým, že odmieta, že by ich k štrajku učitelia navádzali. „Naši pedagógovia nás k tomuto neburcovali, bola to naša vlastná iniciatíva,“ dodala.
Riaditeľ Gymnázia Ľudovíta Štúra Štefan Marcinek rozhodnutie študentov zorganizovať protest víta a rešpektuje. Svoje absencie si však musia ospravedlniť. Už v utorok plánujú opäť vstúpiť do ostrého jednodňového štrajku zamestnanci gymnázia. Chcú, aby sa naplnili podmienky memoranda. „V stredu je rokovanie, keď sa má dohodnúť medzi odborovým zväzom a vládou, čo vlastne bude ďalej. Je možné, že pokiaľ sa nedohodnú, budeme pokračovať v štrajku,“ informoval šéf odborov gymnázia Pavel Filip.