BRATISLAVA 10. októbra (WEBNOVINY) – Učitelia budú s veľkou pravdepodobnosťou protestovať, ale o forme protestu rozhodne Rada Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy.
Uviedol to dnes šéf odborárov Pavel Ondek, ktorý už dostal nespokojné reakcie členov rady na ponuku päťpercentného zvýšenia miezd.
„Nejde o splnenie ani jednej našej požiadavky,“ doplnil pre agentúru SITA. Zvýšenie o 36 eur mesačne pre pedagogických a 18 eur pre nepedagogických zamestnancov je podľa Ondeka veľmi málo.
„Pre nás je málo aj tých desať percent, navrhujeme 30 percent,“ doplnil predseda Nových školských odborov (NŠO) Ľudovít Sebelédii pre agentúru SITA. Pripomenul, že päťpercentné zvýšenie miezd nepokryje ani dvojročnú infláciu a reálne platy učiteľov klesajú.
„Vyzerá to, že jedinou cestou je ostrý štrajk,“ dodal s tým, že definitívne musí rozhodnúť Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy (OZPŠaV). Podľa neho aj veľa členov odborového zväzu tlačí na štrajk a boli by veľmi sklamaní, ak by sa preň odborový zväz nerozhodol.
Obrazom: Slovensko zažilo v septembri megaštrajk učiteľov
Predsedníčka Slovenskej komory učiteľov Mária Barancová by uvítala, keby boli splnené požiadavky štrajku, ktorým učitelia v septembri bojovali za desaťpercentné zvýšenie platov. O ďalšom postupe však budú ešte rokovať s Odborovým zväzom pracovníkov školstva a vedy.
Zároveň odmietol vyjadrenie ministra školstva Dušana Čaploviča, podľa ktorého v porovnaní s inými profesiami vo verejnej správe budú mať učitelia v podstate zvýšenie o desať percent. Na mzdy zamestnancov vo verejnej správe, s výnimkou pedagogických pracovníkov, má ísť totiž na budúci rok o päť percent menej peňazí.
„Neviem, čo je to za matematika,“ hovorí Ondek, podľa ktorého nemožno hovoriť o desaťpercentnom zvýšení. Aj ponúkaných päť percent majú dostať učitelia cez normatívy a nie tarify, takže to môže byť napokon aj menej.
Minister školstva dnes vyjadril nádej, že školskí odborári racionálne zvážia všetky možnosti. „A to zvýšenie s tým, že sa nebude krátiť ani o tých päť percent pre učiteľov, tak je to v podstate oproti iným profesiám zvýšenie o desať percent,“ povedal Čaplovič.
Rada školských odborov 15. októbra v Kežmarských žľaboch rozhodne o ďalšom postupe. Učitelia už 13. septembra na celoslovenskom štrajku žiadali desaťpercentné zvýšenie platov.
Okrem toho chcú postupne dosiahnuť, aby boli platy učiteľov 1,2-násobkom priemernej mzdy v národnom hospodárstve. Zároveň má podiel HDP na školstvo postupne dosiahnuť šesť percent.
Na mzdy zamestnancov vo verejnej správe, s výnimkou pedagogických pracovníkov, má ísť na budúci rok o päť percent menej peňazí.
Minister financií Peter Kažimír v utorok na rokovaní ponúkol odborárom zvýšenie platov o päť percent, čo predstavuje celkovo 62 miliónov eur. Kým sa odborári vyjadria, rezort financií vytvorí v budúcoročnom rozpočte osobitnú rezervu v kapitole verejnej pokladničnej správy v tejto výške.
Ak odborári ponuku prijmú, prostriedky pôjdu do kapitoly ministerstiev školstva, práce a vnútra. Dohoda zahŕňa aj výdavky, ktoré s tým budú mať samosprávy.