PHNOM PÉNH 21. novembra (WEBNOVINY) – Kambodžský tribunál pre vojnové zločiny v pondelok začal súdiť trojicu bývalých predstaviteľov režimu Červených Kmérov, ktorí sú obžalovaní z genocídy, zločinov proti ľudskosti a závažných porušení Ženevského dohovoru o ochrane civilistov počas vojny.
Proces so skupinou bývalých funkcionárov vlády vtedajšej Demokratickej Kampučie formálne otvorili už koncom júna, prvé pojednávanie v samotnej veci sa však mohlo uskutočniť až po niekoľkých mesiacoch. Hlavný ideológ Nuon Chea, prezident Khieu Samphan a minister zahraničných vecí Ieng Sary si vypočuli obvinenia za účasti niekoľkých stoviek Kambodžanov vrátane mníchov, študentov a obetí ultrakomunistického režimu, ktorý v krajine vládol v 70. rokoch. Niektoré časti štvordňového úvodného pojednávania bude naživo prenášať televízia.
Medzi obžalovanými bola pôvodne aj Saryho manželka Ieng Thirith známa tiež ako „prvá dáma“ Červených Kmérov, ktorá pôsobila ako ministerka sociálnych vecí. Tribunál však minulý týždeň uznal jej nespôsobilosť čeliť obvineniam pre demenciu. Ieng Thirith napriek tomu zostáva vo väzbe, keďže žalobcovia zvažujú odvolanie.
Všetci obžalovaní v pokročilom veku naďalej popierajú, že by boli zodpovední sa životy státisícov ľudí, ktorí zomreli na následky vyhladovania, mučenia, prepracovania alebo ich jednoducho popravili. Ich prípad je pritom označovaný za najzložitejší od procesov s nacistickými pohlavármi po skončení druhej svetovej vojny a pre pozostalých po obetiach režimu predstavuje splnenie dlhoročného volania po spravodlivosti.
Prvým vodcom ultrakomunistického hnutia, ktorého odsúdili za zločiny spáchané režimom vládnucim v 70. rokoch, je Kaing Guek Eav. Bývalému veliteľovi neslávne známeho väzenského tábora Tuol Sleng tribunál minulý rok udelil 35-ročný trest za spolupáchateľstvo pri vraždách 15-tisíc ľudí. Celkovo bolo počas vlády Červených Kmérov zavraždených alebo zahynulo hladom okolo 1,7 milióna ľudí.
Červení Kméri v rámci boja za novú agrárnu spoločnosť vyvraždili celú inteligenciu a ostatných obyvateľov vyhnali pracovať na polia. Vodca Červených Kmérov Pol Pot sa spravodlivého súdu nedožil, zomrel v roku 1998.