FRANKFURT 10. júna (WEBNOVINY) – Krajiny, ktoré neuskutočnili rozsiahle štrukturálne reformy, čelia po finančnej kríze slabému ekonomickému rastu. Povedal to v piatok šéf Európskej centrálnej banky (ECB) Jean-Claude Trichet. Tiež tvrdí, že nové pravidlá týkajúce sa dlhov v EÚ nie sú dostatočné. „Tieto krajiny, ktoré ešte nezaviedli ďalekosiahle štrukturálne reformy, majú po kríze relatívne nízky výhľad rastu,“ povedal Trichet.
„Výsledky analýzy naznačujú, že tí, ktorí pochybujú o životaschopnosti eurozóny ako regiónu s jednotnou menou, sa mýlia,“ dodal Trichet. Šéf ECB sa tak vyjadril deň po tom, ako ECB rozhodla o ponechaní svojej hlavnej úrokovej sadzby na nezmenenej úrovni 1,25 %. Po zasadnutí ECB Trichet povedal, že banka je v súvislosti s inflačnými tlakmi mimoriadne ostražitá. „Na základe nášho hodnotenia budeme konať rozhodne a včas,“ povedal Trichet.
Vyjadrenie, že ECB je „mimoriadne ostražitá“, sa v minulosti používalo ako signál toho, že o mesiac sa úroky zvýšia. Trichet použil presne tieto slová v marci, aby naznačil, že v apríli sa hlavná sadzba zvýši na 1,25 % z úrovne 1 %, pričom išlo o prvé sprísnenie menovej politiky v eurozóne za dva roky. Šéf Európskej centrálnej banky vo štvrtok ďalej povedal, že od májového zasadania ECB sa potvrdzuje „pokračujúci tlak v oblasti celkovej inflácie, a to hlavne v dôsledku vysokých cien komodít a energií,“ dodal.