BRATISLAVA 16. októbra (WBN/PR) – Chladné počasie a kratšie jesenné dni síce nie sú veľkou motiváciou pre šport, no ústup do pohodlia obývačiek sa po aktívnom lete nemusí vyplatiť. Už v zime by sa ohlásili následky v podobe úbytku energie, straty svalovej hmoty a spomaleného trávenia. Ak si raz zvyknete na pravidelný šport, organizmus si svoju dávku aktivity vypýta sám. Inšpirujte sa našimi piatimi tipmi na menej i viac tradičné športy, ktorých sezóna práve začína.
1. Outdoor nie je výsadou leta a zimy
Leto s typickou kúpeľnou sezónou a zima s lyžovačkami sú tradičnými symbolmi outdoorových športov. Aj jesenný a jarný vzduch však inšpiruje k aktivitám vo vonkajšej prírode. V našich zemepisných šírkach si čoraz väčšiu obľubu získava beh. Je prakticky celoročný a okrem kvalitného oblečenia naň nepotrebujete žiadne ďalšie pomôcky. Dá sa praktizovať kdekoľvek. Dôraz by ste mali klásť predovšetkým na kvalitné bežecké tenisky, úvodnú rozcvičku a regeneráciu. Pri behu môžu trpieť kĺby, technika je preto alfou a omegou. Aspoň začiatky preto absolvujte s trénerom.
2. Fitnes vie byť aj zábavou
Fitnes centrá s posilňovacími strojmi boli kedysi synonymom úpornej „makačky“ a snahy o vyrysované svaly. Našťastie, za posledných pár rokov sa toho veľa zmenilo a dnes si už môžete nájsť svoje lokálne „fitko“ prakticky v každom meste. Výnimkou nie sú ani čisto ženské fitnes centrá. Pre mnoho aktívnych ľudí však stále bolo tradičné cvičenie v posilňovni nudou. A potom prišla zmena: Crossfit. Napriek tomu, že vznikol predovšetkým ako kondičný program pre policajné akadémie, vojenské zložky, hasičov či záchranárov, spôsobil celosvetový návrat ľudí späť do telocviční. Ide pritom o funkčný tréning, ktorý je vedený profesionálnym trénerom a spája v sebe prvky silového a kondičného cvičenia. Séria cvikov rozvíja pohybové schopnosti, silu, vytrvalosť aj flexibilitu. Dá sa prispôsobiť začiatočníkom i pokročilým, mladším aj starším. Zostavy, v ktorých majú svoje miesto aj staré známe drepy, zhyby či preskoky švihadla sú dnes veľkým hitom a zábavou.
3. Joga inak
Ktoré cvičenie je preverené tisícročiami? No predsa joga! Tradične je vnímaná nielen ako cvičenie, ale aj ako životná filozofia a duchovná cesta. Dvadsiate storočie však prinieslo jej princípy aj do rôznych iných podôb. Ak vám z akýchkoľvek dôvodov nevyhovuje tradičná joga, skúste jej nové alternatívy. V ponuke je napríklad power joga (zameraná na posilňovacie a spevňujúce cvičenia), flyfit joga (alebo tiež antigravity joga – funkčný tréning v špeciálnych cvičebných šatkách visiacich zo stropu), jogalates (kombinácia s pilatesovými technikami). Tieto moderné cvičebné postupy sú často obľúbené najmä medzi ženami. Ich výhodou je to, že okrem spevňovania tela a zlepšovania kondície, doprajú oddych aj mysli a majú socializačný charakter. Na rozdiel od tradičnej jogy nebazírujú toľko na životnej filozofii a napríklad meditácii. To je zároveň ich výhodou i nevýhodou.
Na čo nikdy nezabudnúť?
1. Učte sa od profesionálov – aby ste si tréningom neublížili a naučili sa všetky techniky poriadne, pomôžu vám tréneri. Myslite na to pri akomkoľvek športe. Skupinové cvičenia sú už väčšinou pod dohľadom školeného personálu. Vyberajte si preto kvalitné zariadenia, kde sa o vás postarajú ľudia, ktorí majú nielen zápal pre vec, ale aj potrebné odborné vzdelanie.
2. Kvalitné vybavenie – mohlo by sa zdať, že pri niektorých športoch nezáleží na tom, čo si dáte na seba. Opak je však pravdou! Veľmi dôležitá je predovšetkým obuv. Vyberajte podľa charakteru cvičenia. Pomôže vám nielen dosahovať výkony, ale predovšetkým šetriť vaše telo pri záťaži.
3. Strava a pitný režim – prispôsobte športu aj vaše stravovacie návyky. Myslite predovšetkým na to, kedy a čo jete a pijete. Jesť by ste nemali aj niekoľko hodín pred cvičením. Pitný režim je naopak dôležitý aj počas cvičenia. Vhodná je napríklad minerálna voda, ktorá telu vracia nielen „vypotené“ tekutiny, ale aj minerály, ktoré sa v značnej miere spotrebúvajú pri fyzickej aktivite. Na šport sa perfektne hodia praktické fľaše so športovým uzáverom. Niektoré minerálky sú obohatené aj o minerály a karbohydráty, ktoré navyše zabezpečia prísun energie. Ak sú ochutené, vyberte si tie s obsahom fruktózy a glukózy. Sú to totiž jednoduché a ľahko odbúrateľné cukry, ktoré predstavujú rýchly zdroj energie pre mozog a svaly.