Slovenskému výrobcovi sa opäť podaril veľký medzinárodný úspech na svetovej výstave potravín SIAL Paris 2020. Ocenenie SIAL INNOVATION získalo až 6 vegánskych výrobkov, ktoré uspeli aj vďaka dobrej chuti, vysoko kvalitným surovinám a svojmu zloženiu bez pridania cukru.
Inovácie a trendy vo veľkej miere zasahujú aj potravinársky priemysel
Ukazujú to čísla zo spomínanej svetovej výstavy, kde bolo nominovaných viac ako 2 500 inovatívnych výrobkov. Svetový úspech spomedzi nominovaných, získalo až 6 slovenkých výrobkov značky Body&Future. Komisia, ktorá rozhodovala o oceneniach pozostávala zo svetoznámych univerzitných profesorov, potravinárskych špecialistov, špecialistov na výživu, špičkových kuchárov a mnohých ďalších. Najviac oceňovanými parametrami inovácií slovenského výrobcu bola nutričná kvalita produktu, vysoko kvalitné suroviny, dobrá chuť, receptúry bez pridania cukru, trendové balenie a dizajn. „Medzi produkty, ktoré na základe kritérií uspeli, patria bio vegánske jogurtové alternatívy, detské vegánske mliečne alternatívy a vegánska mandľová smotana,“ hovorí Milan Pašmík, predseda predstavenstva značky Body&Future.
Ľudia začínajú siahať po zdravších a rastlinných alternatívach produktov častejšie
Slovenská firma prináša takéto produkty a dosahuje medzinárodné úspechy. Podľa Pašmíka, „produkty bez pridania cukru, bez konzervantov, lepku a GMO sú súčasťou zdravého životného štýlu a stále viac a viac ľudí si volí práve tieto alternatívy. Pre nás je dôležité to, aby slovenské výrobky, ktoré majú vysokú kvalitu a sú vyrobené z dobrých surovín dokázali osloviť spotrebiteľa.” Najsilnejším trendom je podľa neho, „trend preferencií rastlinných alternatív k mlieku a mäsu, preferencia vegetariánskych a vegánskych výrobkov, ktoré sú vďaka novým surovinám a novým technologickým spôsobom vo výbornej kvalite a vynikajúcej chuti,” hovorí Pašmík.
Zlepšenie zdravia, životného prostredia a spoločnosti
Podľa predsedníčky Slovenskej vegánskej spoločnosti Kristíny Chaparro majú vegánske alternatívy vplyv aj na životné prostredie. „Okrem toho, že majú nižšiu uhlíkovú stopu, čo má veľký význam pri boji s klimatickými zmenami, pri výrobe vegánskych alternatív sa zaobchádza oveľa šetrnejšie s vodou, pôdou a vzniká menšie znečistenie životného prostredia,“ hovorí. Uprednostňovaním rastlinných potravín nielen znižujeme riziko civilizačných ochorení, ale pomáhame aj našej klíme. „Napríklad, ak porovnáme výrobu kravského mlieka a jeho rastlinnej alternatívy, produkcia 1 pohára toho živočíšneho vyžaduje v priemere takmer 3x viac emisií skleníkových plynov než výroba rastlinného mlieka,“ dodáva Kristína Chaparro.
O tom, že spotrebiteľské správanie sa mení a zodpovedný prístup a inovácie budú aj naďalej ovplyvňovať potravinársky priemysel hovorí aj CEO SIAL Global Network, Nicolas Trentesaux.
„V súčasnosti je naliehavo potrebné prehodnotiť náš vzťah k poľnohospodárstvu, transformácii a distribúcii výrobkov. Veríme, že vývoj podniku má zmysel, iba ak prinesie zlepšenie zdravia, životného prostredia a spoločnosti ako celku,“ poznamenal Nicolas Trentesaux, CEO SIAL Global Network.
Informačný servis