Už staré dobové obrázky z 19. storočia zobrazujú panie v dlhých sukniach a mužov v klobúkoch, opierajúcich sa o drevené palice, ako sa pohybujú po horách.
Palice v ich rukách prežili dodnes, ale úplne zmenili svoj účel. Používajú sa aj na turistiku v horách, ale aj na obyčajné chodenie rýchlou chôdzou po normálnom teréne.
Palice si svoj drevený výzor udržali dlho, až nedávno sa na ich výrobu začali používať kovy a plasty. Prvé teleskopy sa objavili v 70. rokoch minulého storočia v južnom Nemecku a od vtedy začali ľudia vnímať trekingové teleskopické palice ako bežnú súčasť turistického výstroja.
Pri chôdzi sú váhou tela a batohu najviac zaťažované bedrové kĺby, kolená, kríže, chrbtica a svaly nôh. Čím ťažší batoh, tým je záťaž výraznejšia. Kĺby sú zaťažované hlavne pri zostupe a trpia najmä chrupavky, čo môže zvyšovať riziko artrózy. Palice čiastočne odbremeňujú najviac zaťažované partie a samotné zaťaženie kolenného kĺbu znížia až o 30 percent.
Často sa uvádza údaj, že palice pomáhajú pri dennej túre odľahčiť kolená až o 250 ton. Meraniami sa zistilo, že pri každom nasadení palíc odľahčíme nohám 5–8 kg za hodinu, čo robí približne 13 ton na rovine a 34 ton pri klesaní a stúpaní. S palicami vo veľkej miere odľahčujete aj svoje chodidlá. Odborníci tvrdia, že pri chôdzi po rovine odľahčia paličky nohy o 5 kg na jeden krok, do kopca až o 8 kg.
Trekingové palice ale poskytujú oporu telu najmä pri výstupoch. Celkovo zvyšujú stabilitu, najmä pri nosení ťažkých batohoch v mokrom teréne, či pri prechádzaní potokov. Ak náhodou idete na ľadovec, okrem palíc by ste nemali zabudnúť ani na cepín.
Ale pozor! Pri nesprávnom používaní palíc hrozí strata rovnováhy a pád. Ak ich budete používať stále, môžete stratiť aj zmysel pre rovnováhu. Veľkou chybou je aj používať namiesto trekingových palíc napríklad palice na bežky.
Materiál – najčastejšie sa používa zlúčenina Aluminia, resp. karbónové vlákno. Pre ochranu proti korózií sa používa vypalovaná vrstva umelej hmoty.
Tanieriky – pre zimné použitie sa používa s väčším priemerom pre trojsezónne použitie tanierik s menším priemerom. Materiál pre výrobu tanierikov je plast.
Madlá – použitý materiál pre madlá je zväčša korok, kaučuk alebo zmes týchto materiálov. Pre tie najkvalitnejšie palice je znakom madlo ohnuté v smere chôdze o 15 stupňov. Madlá sú už dnes rozdelené aj podľa veľkosti. Pre veľké dlane a pre malé dlane – alebo ženy.
Pútka – pútka sú upevnené na madle a výrobcovia paličiek ich rozdeľujú na pravé a ľavé pútko. To v prípade, že sa palica zasekne a ruka sa z pútka dostane von.
Na trhu sú v súčasnosti dostať teleskopické, teda vysúvateľné, trekingové palice. Sú buď dvojdielne alebo trojdielne. Trojdielne palice sú väčšinou skladnejšie a rozsah ich nastavenia je od 60 do 145 centimetrov.
Teleskopické trekingové palice sú už väčšinou vybavené tlmiacim systémom (Antishock System), ktorý ušetrí ruky, ramenná a lakte od nárazov. Tento systém je jednoduchým otočením palice v strednej časti vypínateľný. Používa sa aj Antishock System s väčšou možnosťou nastavenia odpruženia, podľa typu terénu.
Dĺžku palíc volíme takú, aby predlaktie tvorilo s ramenom približne pravý uhol (ako pri lyžovaní). Pri stúpaní musia byť palice kratšie ako pri klesaní. Pri traverze ich nastavíme podľa potreby, palica bližšie ku svahu bude kratšia. Pri krátkych traverzách nemusíme dĺžku palíc prestavovať, jednoducho uchopíme palicu pod rúčkou v správnej výške.
Palice používame obidve. Ruky visia uvoľnene v pútkach. Nasadenie palíc blízko tela prinesie väčšie odľahčenie, viac šetrí svalstvo rúk, lepšie sa prenáša zaťaženie. Nasadenie palíc ďalej od tela znižuje odľahčenie a stabilitu. Pri zostupe umiestňujeme palice pred telom a môžeme mať dlane aj na vrchu rukoväte. Použijeme tú palicu, ktorou nohou vykročíme (pravá noha, pravá palica).