BRATISLAVA 10. decembra (WBN/PR) – Kachľové pece majú rad výhod, a to napríklad dlhú dobu výhrevnosti. Využitie kachlíc má dvojaký význam. Jednak estetický a potom funkčný. Kachľový obklad kumuluje teplo, ktoré sa potom postupne uvoľňuje do miestnosti ešte dlho po vyhasnutí ohňa.
Každá kachlica unikátom
Verili by ste, že aj v 21. storočí sa kachlice z krbových kachlí stále vyrábajú tradičnou metódou? Je to tak. Ručná práca stále existuje a ľudia si ju cenia stále viac a viac. Väčšina kachlíc sa vyrába metódou liatia. Namieša sa špeciálna zmes, ktorá sa naleje do sadrových foriem. Potom približne 14 dní prebieha proces tvrdnutia, kedy zo zmesi vyprcháva voda. Po uplynutí času sa z foriem „kachlice“ vyberú. Nie sú však úplne tuhé, ale majú takzvanú cestovitú konzistenciu. A začínajú úpravy. Ako prvé je potrebné dať kachliciam správny tvar, a to buď brúskou, alebo pílou. Potom je potrebné kachlice očistiť a hurá na glazovanie, ktoré sa vykonáva priamo farbou, akú majú kachle mať. Okrem farby ale glazovaním dostanú kachlice aj lesk. Ak si predstavujete, že sa kachlice natierajú, mýlite sa, pretože sa prestriekavajú striekacou pištoľou.
Šup do pece
Potom už nič nebráni tomu, aby sa kachlice vypálili. Naskladajú sa na špeciálne žiaruvzdorné regály umiestnené priamo v elektrickej peci. Teplotu, pri ktorej sa kachlice vypaľujú, korigujú špeciálne programy. Maximálna teplota dosahuje až 1 050 °C a kachlice sa vypaľujú 24 – 30 hodín. Dĺžka vypaľovania sa odvodzuje napríklad podľa veľkosti kachlíc. Po vypálení sa kachlice vytiahnu z pece a prebieha ich kontrola. Ide hlavne o to, či kachlice nemajú praskliny alebo ďalšie nedokonalosti. Kontrola neprebieha len jednoduchým pohľadom, ale aj takzvaným preklepávaním. Skúma sa tak, či vo vnútri kachlice nie sú skryté trhliny. Kachlice však nepodstupujú len jednu kontrolu. Každá kachlica sa kontroluje aspoň päťkrát. Potom už sa kachlice distribuujú, vešajú na kachle a sú pripravené zdobiť vaše interiéry.