Tour bola plná prekvapení a sklamaním pre veľkých favoritov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Záverečná etapa 101. ročníka Tour de France
Zľava: Najlepší cyklista do 25 rokov Thibaut Pinot, víťaz 101. ročníka Tour de France Vincenzo Nibali, víťaz bodovacej súťaže Peter Sagan a najlepší vrchár Rafal Majka na pódiu po záverečnej etape, ktorá merala 137,5 kilometra a viedla z Évry do Paríža. Foto: SITA/AP

PARÍŽ 29. júla (WEBNOVINY) – Stoprvý ročník Tour de France je minulosťou. Skončil sa suverénnym triumfom Taliana Vincenza Nibaliho, ktorý počas troch týždňov len dva dni nemal na sebe žlté tričko pre lídra celkovej klasifikácie.

Všetky informácie z Tour de France nájdete

—–> TU

Ďalšie vzácne tričká si rozdelili nemenej skvelí cyklisti – bodovaciu súťaž vyhral do tretice suverénnym spôsobom Slovák Peter Sagan, najlepším vrchárom sa stal premiérovo Poliak Rafal Majka a súťaž do 25 rokov vyhral Francúz Thibaut Pinot.

Obrazom: V poslednej etape Tour de France sa pilo šampanské, Sagan sa bavil

Každé veľké preteky majú okrem svojich víťazov aj veľkých porazených. Tento rok k nim určite patrili dvaja najväčší adepti na žltý dres celkového víťaza Chris Froome a Alberto Contador. Agentúra SITA prináša prehľad tých, ktorí na 101. ročník Tour de France tak skoro nezabudnú, či už z dôvodu veľkej slávy alebo nečakaného neúspechu či smoly v podobe pádov a odstúpení.

Vincenzo Nibali bol Žralokom v žltom

Muž s prezývkou Žralok z Messiny sa na tejto Tour správal naozaj ako známy predátor morí.Dvadsaťdeväťročný Talian Vincenzo Nibali vyhral celkovo štyri etapy, po jednej v Alpách aj Pyrenejach a celkovo triumfoval s náskokom vyše sedem a pol minúty pred Francúzom Jeanom-Christophom Péraudom.

Tak dominantného víťaza zažila Tour predtým naposledy v roku 1997. Jan Ullrich mal vtedy náskok 9:09 pred Richardom Virenquom. Nibali môže za svoj jednoznačný triumf vďačiť aj perfektnej tímovej podpore na čele s triom Tanel Kangert, Jakob Fuglsang, Michele Scarponi. Bledomodré farby Astany neúnavne určovali tempo pelotónu na rovinách aj v kopcoch.

Sagan nevyhral etapu, ale vždy sa snažil

Aj napriek tomu, že Peter Sagan sa minimálne desaťkrát pokúšal v dojazde o víťaznú etapovú koncovku a ani raz mu to nevyšlo, patrí medzi najväčších víťazov Tour de France 2014. V bodovacej súťaži triumfoval s náskokom 149 bodov a vo veku 24 rokov dovŕšil víťazný hetrik v zelenom drese ako najmladší v histórii.

V rebríčku úspešnosti „zelených mužov“ na Tour de France sú pred Saganom už len Ír Sean Kelly so štyrmi a Nemec Erik Zabel so šiestimi prvenstvami.

Slovenský cyklistický maximalista sa v počte víťazstiev v súťaži aktivity už dostal na úroveň takých šprintérskych hviezd z minulosti, akými boli Robbie McEwen, Džamolidin Abdužaparov, Freddy Maertens, Jan Janssen či Eddy Merckx.

Obrazom: Sagan mal na poslednej etape Tour superbicykel

Nemeckí cyklisti vyhrali sedem etáp, Kittel štyri

Nemecko potvrdilo, že v súčasnom svetovom pelotóne má víťazné typy jazdcov. Až sedem z celkového počtu 21 etáp, čiže presne jednu tretinu, vyhrali Nemci. Štyri z nich sa stali korisťou šprintérskeho kráľa pelotónu Marcela Kittela, dve etapy vyhral Tony Martin a jednu André Greipel.

Za pozornosť stojí najmä Martin a jeho všestrannosť. Jeho triumf v časovke prekvapil málokoho, keďže v tejto disciplíne nemá už dva roky konkurenciu. Martin však vyhral aj náročnú 9. etapu s piatimi horskými prémiami a cieľom v Mulhouse po sóloúniku v závere s náskokom 2:45 h.

K veľkým nemeckým menám 101. ročníka TdF treba pridať ešte jedno. Jens Voigt bude mať čoskoro 43 rokov a bol najstarším jazdcom pelotónu. Bol vo viacerých únikoch, skončil na 108. mieste celkovej klasifikácie, ale najmä sedemnásty raz sa zúčastnil na najslávnejších cyklistických pretekoch, pričom 14-krát došiel do parížskeho cieľa. Tým sa zaradil medzi jazdcov s historicky najvyšším počtom štartov na Tour de France.

Šiesta etapa Tour de France
Foto: SITA/AP

Gallopin v žltom aj s víťaznou etapou

Nezabudnuteľnú Tour má za sebou Francúz Tony Gallopin. Prakticky neznámy cyklista tímu Lotto Belisol si na jeden deň vyskúšal pocit odštartovať etapu v žltom tričku lídra pelotónu. Navyše bolo to v pamätný deň všetkých Francúzov 14. júla, čiže v Deň dobytia Bastily.

Neskôr sa Gallopin dočkal aj víťaznej koncovky. Celkom nečakane vyhral 11. etapu z Besanconu do Oyonnax po sóle v záverečných troch kilometroch, keď sa vzdialil súperom v úniku, medzi ktorými bol aj Slovák Peter Sagan.

Obrazom: Peter Sagan bojoval o víťazstvo aj v 11. etape Tour de France

Francúzi najlepší za ostatných 17 rokov

Sedemnásť rokov čakalo Francúzsko na svojho cyklistu, ktorý by skončil do tretieho miesta (Virenque druhý v roku 1997) v celkovej klasifikácii a dokonca 30 rokov čakalo na dvojicu svojich cyklistov v prvej trojke (Fignon víťaz a Hinault druhý v roku 1984).

Oboje im splnila tohtoročná Tour. Za suverénnym Talianom Vincenzom Nibalim skončil Jean-Christophe Péraud a za ním Thibaut Pinot, ktorý sa stal zároveň víťazom súťaže do 25 rokov. Dominantnejšie postavenie Francúzov ako po minulé roky zvýraznili ešte Romain Bardet na šiestom a Pierre Rolland na 11. mieste. Tím AG2R La Mondiale vyhral súťaž družstiev.

Tinkoff-Saxo prepol na plán B, lebo mal Majku

Keď Alberto Contador musel odstúpiť pre zranenie, tímu Tinkoff-Saxo sa rozpadla základná schéma podporovať jazdca na celkové víťazstvo. Potom však stratég Bjarne Riis vytiahol eso z rukáva – Poliaka Rafala Majku a použil záložný plán s cieľom pripísať si víťazstvá v ťažkých etapách.

Šiesty muž tohtoročného Giro d´Italia Majka pôvodne nemal na Tour de France ani štartovať a do nominácie sa dostal iba ako náhradník za Romana Kreuzigera. Nebránilo mu to v tom, aby sa stal kráľom kopcov. Vyhral etapu v Alpách s dojazdom do Risoulu aj v Pyrenejach na Pla d´Adet a triumfoval aj v celej vrchárskej súťaži. O tretiu víťaznú etapu pre Tinkoff-Saxo sa postaral Austrálčan Michael Rogers triumfálnym dojazdom do cieľa najdlhšej 237,5 km dlhej etapy na Bagnéres de Luchon v Pyrenejach.

Obrazom: Cyklisti a tímy na Tour de France 2014

Froome zosadol z bicykla už v 5. etape

Nádej britského cyklistu Chrisa Frooma na obhajobu celkového triumfu trvala len necelých päť dní.Na 85. km 5. etapy líder tímu Sky zosadol z bicykla a zamieril do nemocnice.

Bol to dôsledok viacerých zranení po pádoch, ktorým sa nevyhol v priebehu štvrtej a piatej etapy. Froome mal silno narazené zápästie, poranené koleno a odretú kožu na ľavom boku. Podrobnejšie vyšetrenia odhalili fraktúru ľavého zápästia a pravej ruky.

Tím Sky na rozdiel od Saxo-Tinkoff nemal pripravený plán B a v celkových výsledkoch výrazne zaostal za očakávaniami. Britské družstvo, ktoré ovládlo Tour vlani aj predvlani, tentoraz malo v prvej dvadsiatke celkovej klasifikácie iba Mikela Nieveho na 18. mieste, nevyhralo žiadnu etapu a aj celkové 7. miesto v hodnotení tímov je menej, ako sa čakalo.

Obrazom: Piata etapa Tour de France bola plná pádov

Contador vydržal o päť dní dlhšie ako Froome

Španielsky cyklista Alberto Contador sa namiesto slávy na tohtoročnej Tour de France dočkal ťažkého pádu, zlomeniny holennej kosti a musel ísť na operáciu.

Favorizovaný „El Pistolero“ odstúpil z najslávnejších pretekov, ktoré v minulosti už dvakrát vyhral, počas 10. etapy. Po Froomovi sa tak o päť dní neskôr predčasne lúčil aj jeho pôvodne najväčší súper.

Obrazom: Desiata etapa Tour de France mala náročný horský profil

Premotivovaný Cavendish Britov nepotešil

Ešte skôr ako topfavoriti pre celkové prvenstvo skončil na Tour veľký súper Petra Sagana.

Mark Cavendish zavinil pád v koncovke prvej etapy, zranil si rameno, odstúpil a nepotešil davy svojich fanúšikov v britskom úvode pretekov.

Sen obliecť si žltý dres vedúceho jazdca Tour de France sa znova rozplynul spolu s cieľom pridal ďalšie k 25 etapovým víťazstvám. Cavendish navyše pri páde stiahol so sebou aj Austrálčana Simona Gerransa, ktorému sa neskôr verejne ospravedlnil.

Obrazom: Sagan začal Tour skvelým druhým miestom, Cavendish mal ťažký pád

Rodríguez nemal v kopcoch dosť síl

Španielsky vrchár Joaquím Rodríguez bol vlani na Tour celkovo tretí. Tento rok síce nešiel na celkové poradie, ale chcel vyhrať aspoň jednu etapu a získať bodkovaný dres pre najlepšieho cyklistu v kopcoch. Nevyšlo mu ani jedno.

Najbližšie k víťazstvu bol v 10. etape, v jej závere v pohorí Vogézy dlho viedol, ale napokon v cieľovom stúpaní klesol na 9. miesto. V súťaži o bodkovaný dres sa musel skloniť pred umením Poliaka Rafala Majku a Taliana Vincenza Nibaliho.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Alberto ContadorAndré GreipelBjarne RiisChris FroomeEddy MerckxJakob FuglsangJan UllrichJens VoigtJoaquim RodríguezMichael RogersMichele ScarponiPeter SaganRafal MajkaThibaut PinotTony MartinVincenzo Nibali