To nevymyslíte: Druhá časť nezvyčajných príbehov roka 2010

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bez názvu
Hoci Philippe Croizon prišiel o všetky končatiny, na jeseň preplával Lamanšský prieliv Foto: www.dailymail.co.uk

Zlodej v New Yorku prišiel s originálnym a odzbrojujúcim nápadom, ako vykradnúť banku. K slečne za okienkom pristúpil s úsmevom na tvári a obrovskou kyticou kvetov v náručí. Na priloženej pohľadnici pripojil svoje želanie a zároveň spísal kroky, podľa ktorých má úradníčka pri vydaní hotovosti postupovať. A že gentlemani vymierajú.

Bez názvu
Foto: www.en.sanctius.net

Anglický slovník s najdlhšou históriou Oxford English Dictionary privítal tento rok nový prírastok – stalo sa ním slovo „vuvuzela“ označujúce plastovú trúbku, ktorá počas MS vo futbale v Afrike spôsobila toľkú pohromu a zúfalstvo. Nezvyčajný zvuk „hudobného nástroja“ sa najprv stal zvonením pre iPhone, neskôr ho oslavovali na videách YouTube a na záver ho UEFA definitívne zakázala. Svojich 15 minút slávy si však africká trúbka predsa len užila.

Kuwaitský poslanec navrhol štátne prídavky pre mužov, ktorí sa oženia aj po druhýkrát a získajú tak dve zákonité manželky. V oleji sa topiacom emiráte tak chce znížiť katastrofálne číslo nevydatých žien.

V Číne od minulého roka neplatí len politika jedného dieťaťa, ale aj politika jedného psa. Krajina je preplnená, a tak treba konať.

Francúz, ktorý prišiel o všetky končatiny pri nehode s elektrickým prúdom, preplával cez Lamanšský prieliv a úspešne tak zdolal výzvu, na ktorú sa pripravoval dva roky. Philippe Croizon, 42-ročný plavec, preplával kanál za necelých 14 hodín a stal sa tak zdrojom inšpirácie nielen pre hendikepovaných.

Bez názvu
Foto: www.oxun.ge

Ardi Rizal z Indonézie si ešte pred nejakým časom zapaľoval jednu cigaretu od druhej. Fotky dvojročného chlapca s cigaretami v ústach a nezvyčajnou zručnosťou pri ich fajčení v máji obleteli svet a šokovali asi každého, kto ich videl. Našťastie sa dostali aj do tých správnych rúk, ktoré pre malého Ardiho zabezpečili odvykacie liečenie. Batoľa, ktoré si donedávna vychutnávalo 40 cigariet denne, sa po dvojmesačnej terapii konečne zbavilo svojej závislosti. „Úplne prestal fajčiť a ani si viac nepýta cigarety,“ povedala v septembri zástupkyňa Komisie pre ochranu detí v Jakarte Arist Merdeka Sirait. Na terapii sa zúčastnili aj rodičia. Indonézan, ktorý začal fajčiť vo veku 18 mesiacov, totiž odteraz musí bývať v prostredí bez fajčiarov, aby sa vyvaroval recidívy.

Všetkých 33 pastelov, akvarelov a olejomalieb z minuloročnej výstavy maliara Kierona Willamsona sa predalo počas polhodiny spolu za 150.000 libier (vyše 182.000 eur). Kupci až zo Spojených štátov čakali celú noc pred galériou a na čakacej listine na jeho impresionické krajinky je zapísaných 3000 mien. Na tom by nebolo nič zvláštne – britský umelec má však len osem rokov. Kieron bol typické batoľa – rád sa hral v blate, objavoval chrobáky a behal po lese. Keď mal päť rokov, do rúk sa mu dostali farbičky. O dva roky neskôr sa rozhodol „privyrobiť si“ maľovaním portrétov psov v okolí. V auguste 2009 sa konala jeho prvá verejná výstava. Všetky jeho diela sa vypredali za 14 minút od začiatku výstavy a záujemcovia si ich odniesli domov do 35 rôznych štátov! Kieron je aj napriek svojmu úspechu normálne dieťa. Hrá futbal, presedí hodiny za počítačovými hrami, chodí do školy a píše si úlohy – ako typické anglické dieťa. Rozdiel je len v tom, že každý deň vstáva o šiestej ráno, aby si pred odchodom do školy niečo namaľoval. Niečo na tom Kieronovi bude.

Bez názvu
Foto: www.dailymail.co.uk

Nízkonákladové letecké spoločnosti prichádzajú s novými návrhmi, ako prepraviť čo najviac cestujúcich za čo najnižšiu cenu. Zdá sa, že niektoré nápady nemajú hranice. Ešte v júli minulého roka potvrdil manažér spoločnosti Ryanair Michael O´Leary, že jeho nápad zriadiť v lietadlách namiesto miest na sedenie miesta na státie, myslí vážne. Na septembrovom veľtrhu v americkom Long Beach talianska firma Avioninteriors verejnosti ukázala, ako by tento nápad mohol vyzerať v reálnom svete. Sedacia plocha SkyRider pripomína konské sedlo a je sklopená šikmo nahor. Kolená tak zvierajú iný uhol a váha pasažiera sa presúva na nohy. Odstup medzi sedadlami sa tak zmenší o takmer 20 cm. Pohodlné? Zdanie klame. Či budeme lietať postojačky je ešte stále otázne. Sedadlá zatiaľ neprešli testom bezpečnosti a Európska agentúra pre leteckú bezpečnosť EASA upozornila, že podľa zákonov má každý letecký pasažier nárok na miesto na sedenie. Musí sa teda ešte legálne potvrdiť, že SkyRider, hoci netypickým, predsa len sedadlom je.

Dvaja Austrálčania potrebovali rýchli lekársky zákrok po tom, ako si navzájom strelili do zadku. Stalo sa tak počas oslavy, kedy dvaja priatelia uvažovali, či by taká rana vôbec bolela. Bolela.

Bez názvu
Foto: www.suite 101.com

Na aukcii v Británii predali umelý chrup Winstona Churchilla za neuveriteľných 21 500 eur. Vzácny kúsok vojenského predsedu vlády bol známy aj pod prezývkou „chrup, ktorý zachránil svet“ a tak nečudo, že zaň boli ochotný siahnuť hlboko do vrecka.

Po dlhé roky Joe Latrell sníval o tom, že raz poletí do vesmíru. Veľký sen sa mu splniť nepodarilo, a tak prišiel s novinkou – do vesmíru sa chystá poslať aspoň svoju fotografiu. Vďaka spoločnosti Photos To Space tak teraz môže urobiť každý. Spoločnosť, ktorá sa na trh dostala začiatkom zimy, umožňuje ľuďom poslať svoje digitálne fotografie až do vzdialenosti 70 míľ (asi 113km) do atmosféry, teda asi 8 míľ od priestoru, ktorý podľa vedcov predstavuje začiatok vesmíru. Raketa s fotografiami opustí našu planétu v 12. apríla tohto roku – presne v deň 50. výročia prvej ľudskej misie vo vesmíre – zo súkromnej štartovacej dráhy amerického štátu Nové Mexiko a celý let potrvá asi 15 minút.

Automaty na nealkoholické nápoje sú dnes už samozrejmosťou takmer vo všetkých vyspelých krajinách. S alkoholom je to však zložitejšie – predávať sa môže len plnoletým. V Amerike tento problém vyriešili svojským spôsobom – priložte k čítačke občiansky preukaz, pozrite sa do videokamery, dýchnite na senzor a – voila!- máte povolenie kúpiť si fľašu vína z automatu. Pensylvánia, americký štát s najväčším počtom zákonov na liehoviny, predstavila svoje prvé vínne stánky v júli minulého roka. Doterajšie prieskumy ukazujú, že obsluha automatov sa zákazníkom javí byť jednoduchá a počiatočný predaj prevýšil očakávania.

Zozbierané z: www.afp.com, www. reuters.com, www.allvoices.com, http://photostospace.com/ a.i.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Philippe Croizon