BRATISLAVA 30. decembra (WEBNOVINY) – Individuálne navrhnutá hudobná terapia môže znížiť úroveň hluku, ktorý počujú ľudia trpiaci poruchou sluchu zvanou tinnitus. Zistili to nemeckí vedci z Westfälische Wilhelms-Universität Münster, ktorí svoje výsledky publikovali v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences.
Odborníci rozdelili 37 pacientov s chronickým tinnitom, ktorí však netrpeli žiadnymi inými sluchovými problémami, na tri skupiny, pričom jedným ponúkli terapiu s upravenou hudbou, ďalším neupravenú hudbu a poslednej skupine štandardnú liečbu. Pri terapii s upravenou hudbou odstránili z obľúbených skladieb pacientov tóny, ktorých frekvencia sa zhodovala s frekvenciou hučania v ušiach. Po roku, počas ktorého pacienti počúvali takto upravenú hudbu v priemere dvanásť hodín týždenne, sa u nich prejavil výrazný pokles hučania v ušiach v porovnaní so skupinou, ktorá počúvala neupravenú hudbu. Experti predpokladajú, že odstránením tónov s rovnakou frekvenciou akú má hučanie v ušiach sa znižuje mozgová aktivita a následne aj vnímanie tohto hluku.
Tinnitus je porucha sluchu známejšia pod laickým označením hučanie v ušiach. Všeobecne sa definuje ako vnímanie zvuku, ktorý má pôvod v hlave. Ešte donedávna si experti mysleli, že tento stav majú na svedomí problémy s ušami. V súčasnosti však prevláda názor, že tinnitus vzniká v mozgu, čo dokázali aj najnovšie výskumy. Predpokladá sa, že chronickým typom tejto poruchy trpí jedno až tri percentá populácie, pričom spôsobuje výrazné znižovanie úrovne kvality života.
Informácie priniesol spravodajský portál news.bbc.co.uk.
SITA