BRATISLAVA 15. júna (WEBNOVINY) – Spoločnosť Tepláreň Košice, a. s. (TEKO) dosiahla v minulom roku zisk po zdanení vo výške 525,4 tisíc eur. V medziročnom porovnaní to predstavuje pokles o 18 %. Firma zaznamenala vlani celkové výnosy v objeme 91,6 mil. eur, čo v medziročnom porovnaní predstavuje pokles o 7 %. V minulom roku teplárenská spoločnosť vyrobila viac ako milión megawatthodín tepla a predala 970 tisíc megawatthodín tepla, čo je približne na rovnakej úrovni ako v predchádzajúcom roku.
Košická tepláreň vyplatí z vlaňajšieho zisku jedinému akcionárovi, ktorým je Fond národného majetku SR, dividendy vo výške 412,8 tisíc eur. “Hospodárenie v minulom roku pozitívne ovplyvnili dve mimoriadne udalosti, a to zisk z predaja emisných kvót v celkovej výške 3,1 mil. eur a výnos z predaja prevádzky v Prešove vo výške 980 tis. eur,“ informovala spoločnosť.
Podľa šéfa Teplárne Košice Miroslava Nosála, výsledky vlaňajšieho hospodárenia ukazujú, že predchádzajúci manažment, vzhľadom k mimoriadnym výnosom, nemusel siahať k úsporným opatreniam na strane nákladov a sústrediť sa na efektívnejšie riadenie spoločnosti. “V tomto roku máme náročné obdobie ovplyvnené rastom palivových nákladov, ako aj prípravou na masívne investície do modernizácie zanedbaných výrobných zariadení tak, aby sme splnili prísne emisné limity platné od roku 2016,“ dodal Nosál.
Košickú tepláreň v súčasnosti trápia aj ceny uhlia
Tie podľa Nosála na komoditných trhoch od začiatku minulého roka vzrástli približne o 40 %. “Spoločnosť bude musieť aktuálne ceny palív premietnuť do oprávnených nákladov, na základe ktorých regulačný úrad stanoví maximálnu cenu tepla pre Tepláreň Košice na budúci rok,” konštatoval Nosál.
Tepláreň Košice patrí k najväčším výrobcom a distributérom tepla vo forme horúcej vody a pary v sústave centrálneho zásobovania teplom na Slovensku. V Košiciach prevádzkuje kogeneračný zdroj tepla o inštalovanom tepelnom výkone 618 megawattov a inštalovanom elektrickom výkone 121 megawattov. Ako palivo spoločnosť používa zemný plyn (v priemere cca 30 %) a čierne energetické uhlie (v priemere 70 %). Z celkového ročného odberu tepla tvoria 72 % domácnosti a 28 % ostatní odberatelia.