Európsky satelitný navigačný systém Galileo zaznamenal rozsiahle výpadky. Sieť je už od piatka minulého týždňa v režime offline pre poruchu uvádzanú ako „technický incident súvisiaci s pozemnou infraštruktúrou„.
Informácie o čase a polohe
Znamená to, že všetci prijímatelia, ako napríklad najnovšie modely mobilných telefónov, nebudú mať k dispozícii žiadne použiteľné informácie o čase alebo polohe.
Tieto zariadenia sa tak budú spoliehať na dáta z amerického systému GPS, prípadne z ruského Glonassu alebo čínskeho Beidou.
Twitter zasiahol rozsiahly výpadok, používateľom z celého sveta nefungovala ani mobilná aplikácia
Galileo je stále v pilotnej fáze a zatiaľ sa neočakáva jeho využívanie v kritických aplikáciách. Európska agentúra pre globálne navigačné satelitné systémy (GSA) vydala vo štvrtok oznámenie, v ktorom varuje používateľov, že signál Galilea môže byť nespoľahlivý. Následne v piatok upresnila, že služba je až do odvolania mimo prevádzky.
Problém nastal v Taliansku
Podľa zdrojov nastal problém na zariadení Precise Timing Facility (PTF) v Taliansku, ktoré generuje a koriguje referenčný čas, podľa ktorého sa kontrolujú a kalibrujú všetky časové údaje v systéme Galileo. Výpadkom údajne nie je ovplyvnená funkcia, ktorá zachytáva núdzové správy pre pátracie a záchranné zložky.
Holandsko zasiahol masívny výpadok telefónnej siete, k dispozícii nebola ani tiesňová linka
Galileo je multimiliardový projekt Európskej únie a Európskej vesmírnej agentúry (ESA). Momentálne sa na obežnej dráhe Zeme nachádza 22 funkčných satelitov (vo vesmíre sa nachádzajú ešte dva, sú však v testovacej fáze).
Dvanásť ďalších satelitov sa vyrába. Európsku alternatívu k americkému GPS spustili s počiatočnými službami v decembri 2016 po 17 rokoch vývoja.