BRATISLAVA 6. marca (WEBNOVINY) – Bezpečnostné sily a provládne milície zatýkajú mužov a chlapcov nad 14 rokov, ktorí ešte zostali v štvrti Bába Amr v povstaleckom meste Homs, potom ich mučia a zabíjajú. Informovala o tom sýrska opozícia a tamojší aktivisti. Situáciu označili za humanitárnu katastrofu, uviedla BBC.
Informácie, ktoré sa priamo v Sýrii podarilo získať reportérovi BBC, hovoria o mučení v nemocniciach. Niekoľkí muži, ktorí dezertovali z armády, uviedli, že bezpečnostné sily zatýkajú civilistov a väzňov potom zabíjajú.
„Veliteľ nám dal rozkaz. Povedal nám pre túto operáciu, strieľajte na všetko, čo sa hýbe. Civilisti, vojaci – strieľajte.“
Britská televízna stanica Channel 4 News odvysielala v pondelok tajne nakrútené video v nemocnici v Homse. Na záberoch vidno miestnosť so zranenými, pripútanými k posteliam a so zaviazanými očami. Na telách majú rany po bití.
Vysoká komisárka OSN pre ľudské práva Navy Pillayová pre Channel 4 uviedla, že zábery podporujú dôkazy, ktoré zhromaždila OSN o mučení v nemocniciach, hlavne vojenských.
Sýrski utečenci a ich svedectvá
Len v nedeľu prišlo do mesta Arsal na severe Libanonu asi 150 sýrskych rodín. „Čo sme mali robiť? Ľudia sedia vo svojich domoch a oni na nás strieľajú z tankov. Kto mohol, ušiel. Kto zostal, zomrie,“ povedala pre agentúru AP Hassana Abú Firas zo sýrskeho pohraničného mesta Kusájr.
Utečenci z Homsu vzdialenom 15 kilometrov od Kusájru pre Paula Wooda z BBC vypovedali o zverstvách páchaných bezpečnostnými silami. Jednej zo žien v piatok zabili syna, deň po tom, ako sa z Bába Amr stiahla povstalecká Slobodná sýrska armáda. „Môjmu synovi prerezali hrdlo, mal 12 rokov,“ povedala.
Jej manžel, otec chlapca videl, ako ho zabili. „Jeden vojak mu pristúpil hlavu, ďalší ho zabil,“ povedal. Podľa ženy vtedy odviedli ďalších 35 mužov a chlapcov a zabili ich.
Medzi utečencami, s ktorými sa Ron Wood stretol, bolo aj 6 žien a 17 detí,žiadni muži. „Išli sme spolu až po kontrolné stanovište, potom nás od mužov oddelili. Na hlavy im navliekli vrecia a odviedli. Čo sa s nimi stane? Zavraždia ich,“ povedali.
Viac ako dvetisíc Sýrčanov, väčšinou ženy a deti, prekročilo od nedele hranice Sýrie, aby unikli pred hrozbou smrti z miest ostreľovaných silami režimu prezidenta Baššára al-Asada. Informoval tom v utorok Úrad vysokej komisárky OSN pre utečencov (UNHCR) v Bejrúte.
Útočisko našlo v libanonskej hraničnej obci El Facha 170 sýrskych rodín, 50 ďalších v neďalekom meste Arsal. UNHCR im v spolupráci s miestnymi mimovládnymi organizáciami posiela stravu, prikrývky a ďalšiu pomoc.
Podľa hovorcu Výboru sýrskych utečencov v Libanone Ahmada Músu dorazilo na sever krajiny len v pondelok asi 65 rodín, väčšina z nich z obliehaného mesta Homs a neďalekého Kusájru. Údaje o počte sýrskych utečencov v Libanone sa však líšia. Podľa UNHCR je v krajine registrovaných ako utečencov už 7 058 Sýrčanov, tento počet by mal ale vzhľadom na neutíchajúce boje naďalej stúpať.
Sýrska armáda sa snaží útekom obyvateľstva zabrániť. V utorok bombardovala most pri Kusájre, ktorý používajú utečenci smerujúci z provincie Homs do Libanonu, čím odrezala tiež kľúčovú únikovú trasu pre evakuáciu zranených.
Červený kríž je stále pred bránami Homsu
Sýrska vláda dodnes „ z bezpečnostných dôvodov“ nevpustila Medzinárodný Červený kríž (MVČK) do povstaleckého mesta Homs a jeho štvrte Bába Amr, kam sa mala po jej povoleníhumanitárna pomoc dostať už v piatok.
Ako v pondelok uviedla jeho hovorkyňa Carla Haddad Mardiniová, stále nedostali povolenie vstúpiť do štvrte Bába Amr v meste Homs. Informovala zároveň, že Sýrsky Červený polmesiac začal dodávať potraviny a zdravotnícke prostriedky do okolitých štvrtí v meste – al-Tawzí a al-Inšát.
„Mali sme tam byť už včera, ale nepovolili nám to. Konvoj humanitárnej pomoci, ktorý dorazil včera z Damasku do Homsu, obsahuje pomoc pre niekoľko tisíc ľudí.“
Povolenie pricestovať do Sýrie dostala námestníčka generálneho tajomníka OSN pre humanitárne záležitosti Valerie Amosová, ktorú režim minulý týždeň do Sýrie nevpustil z dôvodu „nevyhovujúceho načasovania návštevy.“ Sýriu má navštíviť v stredu.
Ako informovala sýrska štátna tlačová agentúra SANA, stretne sa s ministrom zahraničných vecí Walídom al-Muallímom a „navštívi niektoré oblasti v Sýrii.“
Podľa odhadov OSN bolo od začiatku povstania proti režimu al-Asada v marci minulý rok vysídlených okolo 70-tisíc ľudí, viac ako 20-tisíc ušlo do Libanonu, Turecka a Jordánska. Vyše 7-tisíc ľudí registruje UNHCR v severnom Libanone.