AMMÁN 25. júla (WEBNOVINY) – Sýrska vláda poslala v stredu v ranných hodinách tisíce vojakov s tankami a obrnenými vozidlami do mesta Aleppo s cieľom vyhnať povstalcov, ktorí získali kontrolu nad časťami 2,5-miliónovej komerčnej metropoly.
Nasadila tiež stíhačky a bojové helikoptéry, ktoré útočia na povstalcov na východe mesta.
Vládne sily od rána ostreľujú tiež severné predmestie Damasku al-Tel, kde boje spôsobili paniku medzi obyvateľmi a vyvolali masový exodus.
„Nad mestom lietajú vojenské vrtuľníky. Ľudí zobudili zvuky výbuchov a utekajú preč,“ uviedol jeden z aktivistov, podľa ktorého boli pri útokoch zasiahnuté aj obytné domy.Medzičasom prvýkrát na verejnosti vystúpil bývalý úzky spolupracovník prezidenta Baššára al-Asada generál Manáf Tlas, ktorý začiatkom mesiaca zmizol.
Generál odsúdil al-Asadove zločiny
Doteraz nebolo jasné, či prebehol k opozícii, alebo jednoducho ušiel. Hlas vo videoodkaze odvysielanom televíziou al-Arabíja potvrdil, že režim opustil a vyzval ozbrojené sily, aby al-Asadove zločiny odsúdili.
„Čestní ľudia v armáde nemôžu takéto zločiny akceptovať,“ povedal generál a apeloval na Sýrčanov, aby sa zjednotili s cieľom vybudovať „slobodnú a demokratickú Sýriu“.
Generálovo zbehnutie sa považuje za pozoruhodné, keďže patril k najužšiemu kruhu prezidenta a bol vysokopostaveným veliteľom elitných republikánskych gárd.
Rusko kritizuje sankcie, Izrael hodnotí chemické zbrane
Rusko v stredu odsúdilo novú vlnu sankcií, ktoré uvalila Európska únia na Sýriu, spojenca Moskvy zo sovietskych čias. Súčasťou ďalších sankcií je letecká a námorná blokáda Sýrie. „V zásade opatrenia, ktoré urobila EÚ, môžu byť považované za vyhlásenie námornej a leteckej blokády,“ uviedlo ruské ministerstvo zahraničia v stanovisku.
Začiatkom týždňa únia zosilnila sankcie proti Al-Asadovmu režimu a odsúhlasila návrh na sprísnenie embarga na dovoz zbraní povolením kontroly nákladu lodí a lietadiel podozrivých z dovozu zbraní do Sýrie.
Izrael okamžite zasiahne, keď zistí, že militantné hnutie Hizballáh získalo prístup k sýrskym chemickým alebo biologickým zbraniam po prípadnom páde sýrskeho režimu. Izraelský minister zahraničia Avigdor Lieberman to v stredu povedal armádnemu rozhlasu.
Pripojil sa tak k ďalším izraelským predstaviteľom, ktorí pohrozili útokom na sklady zbraní hromadného ničenia v Sýrii, ku ktorým by sa mohli dostať teroristi z Hizballáhu a iných militantných skupín. Izraelská vláda momentálne hodnotí, či má sýrska vláda ešte stále kontrolu nad arzenálom chemických a biologických zbraní.
Turecko uzatvorilo hranice
Turecko v stredu zatvorí hraničné priechody so Sýriou. Informovala o tom turecká vláda v reakcii na zhoršujúcu sa bezpečnostnú situáciu v pohraničí.
Zatvorenie bude platiť až do odvolania pre všetky vozidlá, a to na troch stále otvorených priechodoch Cilvegozu, Oncupinar a Karkamis. Utečenci sa do krajiny dostávajú prostredníctvom pašeráckych ciest.
Prechádzanie hraníc sa stalo enormne nebezpečné pre vodičov nákladných áut zapojených do obchodu medzi oboma krajinami. Čelia neustálemu riziku, že ich napadnú bojovníci, alebo sa dostanú do prestrelky medzi oboma stranami.
Opatrenie prichádza po tom, čo sýrski povstalci počas minulého týždňa prevzali kontrolu nad viacerými priechodmi na sýrskej strane hraníc.
Al-Asada opúšťajú spolupracovníci
Sýrska chargé d’affairs na Cypre Lamía Haríríová v utorok dezertovala a opustila sýrsky režim, potvrdil to v stredu vysokopostavený sýrsky zdroj pre agentúru AFP.
Zdroj nevedel potvrdiť, či Haríríovej manžel a veľvyslanec v Spojených Arabských emirátoch Abd al-Latíf al-Dabbagh tiež dezertoval.
„Je pravda, že Lamía Haríríová dezertovala, no nie je potvrdené, že tak urobil aj jej manžel,“ povedal zdroj pod podmienkou anonymity. Haríríová dezertovala potom, ako v polovici júla Naváf Fáris, veľvyslanec Sýrie v Iraku, odišiel do Kataru a verejne sa vzdal svojho postu.
V decembri dezertoval ako prvý zo zahraničných sýrskych diplomatov veľvyslanec vo Švédsku Basám Imádí. Režim opúšťajú tiež vojaci, do Turecka ich už ušlo niekoľko tisíc, medzi nimi je aj viac ako dvadsať generálov.