Sýria začala posielať detaily o svojom chemickom arzenáli

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Syria
Foto: SITA/AP

HAAG 20. septembra (WEBNOVINY) – Organizácia pre zákaz chemických zbraní (OPCW ) uviedla, že Sýria začala posielať detaily o svojom arzenáli ako súčasti americko-ruskej dohody na jeho zneškodnenie.

Organizácia so sídlom v Haagu dodala, že očakáva ďalšie detaily od Sýrie v nasledujúcich dňoch a zároveň bez udania dôvodu odložila svoje stretnutie plánované na nedeľu.

Počas neho sa chcela jej výkonná rada zaoberať časovým plánom na „elimináciu sýrskych chemických zbraní“.

Damask mal celý zoznam svojich chemických zbraní pôvodne odovzdať do soboty. Na základe americko-ruskej dohody má byť sýrsky chemický arzenál zničený do polovice roka 2014.

„Dostali sme časť požadovaných informácií a očakávame ďalšie,“ povedal hovorca OPCW. Podľa jeho slov je ich veľa a momentálne sa prekladajú. Aké detaily však obsahujú, odmietol uviesť.

Spojené štáty obviňujú režim sýrskeho prezidenta Baššára al-Asada z augustového útoku pri Damasku, pri ktorom údajne zahynulo viac ako 1400 ľudí vrátane niekoľkých stoviek detí. Washington presadzuje odvetu v podobe vojenského zásahu proti Damasku, zámer však odložil v záujme úspechu rokovaní o návrhu Ruska. Na základe neho sa majú sýrske chemické zbrane dostať pod medzinárodnú kontrolu a následne zničiť.

Arabské krajiny voči Izraelu neuspeli

Stála konferencia Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) v piatok tesne neschválila rezolúciu z dielne arabských krajín odsudzujúcu Izrael za vlastníctvo jadrových zbraní. Rezolúciu podporilo 51 štátov, proti sa postavilo 43 krajín.

Rezolúcia vyjadrovala „znepokojenie nad izraelskými jadrovými kapacitami“ a Izrael vyzývala, aby sa pripojil k Zmluve o nešírení jadrových zbraní, ktorej nie je signatárom, čím umožní inšpekcie svojich jadrových zariadení. Židovský štát vlastníctvo nukleárneho arzenálu nepotvrdzuje ani nepopiera, no predpokladá sa, že ho vlastní. Izrael je síce členom MAAE, no nepodlieha inšpekciám.

Rezolúciu podobného charakteru sa v MAAE podarilo aj napriek nesúhlasu západných mocností presadiť po prvýkrát od roku 1991, naposledy v roku 2009. Liga arabských štátov (LAŠ) pravidelne vyzývala MAAE, aby primäla Izrael sprístupniť svoje jadrové zariadenia inšpekciám. Izrael totiž nie je signatárom Zmluvy o nešírení jadrových zbraní a nie je povinný spolupracovať s inšpektormi MAAE.
Sýria
Foto: SITA/AP

Odporúčame aj:

Rusko podľa Obamu ignoruje fakty, útok spáchal al-Asad

Sýrsky prezident spáchal zločiny proti ľudskosti, tvrdí OSN

Slovensko podporuje dohodu o chemických zbraniach v Sýrii

Režim Baššára al-Asada oslavuje rusko-americkú dohodu

USA a Rusko sa dohodli na spoločnom postupe voči Sýrii

Sýria premiestňuje chemické zbrane, aby ich nenašli USA

Rusi dostanú sýrske chemické zbrane, sľúbil al-Asad

Masakry uskutočňuje režim i povstalci, Obama s útokom počká

Sýria ustupuje, Rusku a iným krajinám ukáže chemické zbrane

Chemické zbrane v Sýrii pochádzajú aj z Československa

Vojna v Sýrii môže byť dlhšia ako deň – dva, tvrdí odborník

Sýrsky prezident varuje, že sa Američanom za útok pomstí

Sýria je pripravená aj na tretiu svetovú vojnu

Útok USA na Sýriu by sa podobal bombardovaniu Juhoslávie

CNN zverejnila kruté zábery po chemickom útoku v Sýrii

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať