BRATISLAVA 7. augusta (WEBNOVINY) – Bývalý vynikajúci hokejový obranca Róbert Švehla je od soboty najmladším členom Siene slávy slovenského hokeja. Uvedenia do dvorany sa dočkal ako 42-ročný. Rodák z Martina nečakal, že sa dostane medzi osobnosti už v tomto veku. „Bolo to aj pre mňa prekvapenie, keď som sa dozvedel, že ma nominovali. Oproti iným osobnostiam v Sieni slávy som ešte mladý. Nomináciu mi oznámili počas mojej dovolenky a boli to veľmi príjemné pocity,“ povedal Róbert Švehla.
Bývalý hokejový reprezentant Česko-Slovenska a Slovenska hrával v kluboch Dukla Trenčín, Malmö, Florida Panthers a Toronto Maple Leafs. V NHL patril k tzv. železným hráčom. V profilige odohral 693 zápasov, strelil 69 gólov. Reprezentoval Česko-Slovensko i Slovensko (49 zápasov a 6 gólov), je držiteľom bronzových medailí z MS 1992 v Prahe a Bratislave (najlepší obranca turnaja) a 2003 vo Fínsku a zo ZOH 1992 v Albertville.
„Je nádherné byť športovcom a živiť sa športom, dosahovať dobré výsledky a víťazstvá. To vás vždy posúva dopredu. Cítite sa vtedy dobre. Šport vám v podobe úspechov vracia to, čo ste mu dali,“ vyznal sa Róbert Švehla a následne nezabudol poďakovať všetkým, ktorí mu v hokeji pomáhali: „Pre človeka znamená hrať hokej najmä veľa odopierania. Som však rád, že som sa na tento šport dal. Musím poďakovať rodičom, že mi utvorili podmienky na hokej. Rovnako nesmiem zabudnúť na skvelých trénerov, ktorí ma viedli. Každý mi niečo dal, aby som išiel vyššie. Musím poďakovať aj mojej manželke a potomkom, že som mal aj ich zásluhou chuť na hokej.“
Chára získal druhý raz v kariére Zlatý puk
Švehla si zo svojej hokejovej kariéry spomína najmä na prvý zápas, ale aj na sezónu 1995/1996, v ktorej sa Floride podarilo postúpiť do finále Stanleyho pohára. V boji o prestížnu trofej prehrali Panthers s Coloradom 0:4 na zápasy. Tri duely skončili iba tesne, posledný štvrtý zápas vyhrali Avalanche gólom Uweho Kruppa zo 105. min futbalovým výsledkom 1:0. „Bol som vtedy na ľade a neviem, či sa Kruppova strela neodrazila aj od mojej korčule. Colorado síce vtedy vyhralo sériu jednoznačne, ale súboje boli veľmi vyrovnané, aj keď sme v nich ťahali za kratší koniec. Prvé dni vládlo v našom tíme veľké sklamanie, keďže sme napokon snaženie nedotiahli do úspešného konca. Teraz už viem, a vedia to všetci hokejisti, aké je ťažké dostať sa aspoň do finále Stanleyho pohára. Keď ste v ňom, je to niečo úžasné,“ zaspomínal Švehla.
Posledný zápas aktívnej kariéry odohral dnes riaditeľ neziskovej organizácie Dukla Trenčín, ktorá sa stará o výchovu talentov v hokejovom meste, na svetovom šampionáte 2003 v Helsinkách vo víťaznom súboji o bronz proti Česku. Od tohtoročného kongresu je aj členom výkonného výboru Slovenského zväzu ľadového hokeja a na starosti má komisiu mládeže. Budúcnosť slovenského hokeja nevidí v čiernom. „Aj v Trenčíne máme zopár chlapcov, z ktorých niečo môže vyrásť. Musia sa však viac snažiť. Chodia na reprezentačné zrazy a vidia, že v porovnaní so zahraničnými hokejistami sú pomalší. Ak budú na sebe pracovať, môžu sa z nich stať dobrí hráči. Jednoducho musia viac chcieť. Na druhej strane aj my s nimi musíme robiť viac ako doteraz. Je potrebné prácu s mládežou vylepšiť,“ skonštatoval Róbert Švehla, ktorý vo voľnom čase rád pracuje vo svojej veľkej záhrade.
Ország sa rozlúčil s píšťalkou Zlatým pukom
Hokejový rozhodca Peter Ország sa ziskom tretieho Zlatého puku pre najlepšieho muža v pruhovanom na Slovensku rozlúčil s aktívnou kariérou. Píšťalku zavesil na klinec a vymenil ju za oblek funkcionára, po júnovom kongrese Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) sa stal predsedom komisie rozhodcov. Po novom už bude hodnotiť svojich kolegov.
„Chcel by som poďakovať za cenu, ktorú som dostal. Dnes je jasné, že prvenstvo už neobhájim. Rozhodol som sa prijať ponuku na post predsedu komisie rozhodcov a skončiť s aktívnou činnosťou. Ešte na majstrovstvách sveta na Slovensku som o funkcionárčení neuvažoval, napokon som sa nechal presvedčiť. Vážim si, že sa s rozhodcovskou kariérou lúčim s touto cenou,“ povedal Peter Ország v sobotu na slávnostnom vyhlásení Zlatého puku v Bratislave.
Štyridsaťjedenročný Košičan viedol takmer tri stovky extraligových duelov, trikrát sa predstavil na turnajoch elitnej kategórie majstrovstiev sveta, vlani vo februári viedol duely zimných olympijských hier vo Vancouveri. „Najkrajšie spomienky z odrozhodovaných stretnutí mám na finále majstrovstiev sveta 2009 vo Švajčiarsku, v ktorom v Berne vyhrali Rusi nad Kanaďanmi 2:1. Na domácej scéne bolo pre mňa pamätným momentom, keď mi umožnili v roku 2008 ako Košičanovi rozhodovať po súhlase klubov finálové súboje extraligy so Slovanom Bratislava. Dovtedy sa na Slovensku niečo podobné nestalo, aby rozhodca z rovnakého mesta ako je klub viedol finále,“ zaspomínal si Peter Ország, ktorého od konca kariéry neodradila ani ponuka z Kontinentálnej hokejovej ligy (KHL). Ruskí funkcionári mali záujem, aby Slovák rozhodoval súboje nadnárodnej súťaže. „Ponúkali mi profesionálny kontrakt na celú sezónu. Oslovila ma však ponuka od SZĽH a po zvážení všetkých okolností som sa ju rozhodol prijať. Je to pre mňa veľká výzva, chceme vychovať ďalšiu generáciu kvalitných rozhodcov,“ doplnil šéf komisie slovenských arbitrov.
Rozhodcovská píšťalka a zápasy priamo na ľade Országovi chýbajú. Vo štvrtok sledoval už ako funkcionár z tribúny súboj v Spišskej Novej Vsi, kde privítali HC Lev Poprad, a ťahalo ho to na ľad. „Rozhodovanie mi chýba, z tribúny je to úplne iné. V minulosti som chodieval pozerať sa na mládežnícke či seniorské zápasy, ale stále som rozhodoval. Keď som bol na tribúne teraz, srdiečko ma ťahalo na ľad,“ priznal Peter Ország.