- aktualizované 28. júla 15:49
Obvinený Peter Petrov prezývaný Tiger mal v stredu 28. júla vypovedať na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku v kauze bývalého šéfa kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby Petra Gašparoviča a expolicajta Ladislava Vičana.
Po svedkovi je vyhlásené pátranie
Ako však uviedla samosudkyňa Ružena Sabová, na stredajšie pojednávanie sa nedostavil bez náležitého ospravedlnenia.
Jeden z kľúčových svedkov NAKA v medializovaných kauzách podal sťažnosť proti obvineniu
Po svedkovi je vyhlásené pátranie, keďže je spolu s Matejom Zemanom a Csabom Dömötörom obvinený pre trestné činy krivej prísahy a krivej výpovede a marenia spravodlivosti.
Výpoveď Bočkaya
Podnikateľ Dušana Bočkay na súde v Pezinku v stredu potvrdil, že od neho stíhaní príslušníci bezpečnostných zložiek Peter Gašparovič a Ladislav Vičan žiadali finančnú čiastku 400 000 eur.
Ako ozrejmil vo svojej výpovedi, ešte v roku 2016 v jeho firme Bopal zasahoval Kriminálny úrad finančnej správy (KÚFS), ktorý zaistil účtovníctvo. Neskôr mu podľa vlastných slov doručili predbežné opatrenie o zaistení majetku spoločnosti.
„Prebiehalo to na môj vkus nejako tak neštandardne,“ povedal s tým, že z informácií z podnikateľského prostredia sa dozvedel o kauzách pozostávajúcich z vytvorenia fiktívneho problému, ktorý je následne potrebné riešiť.
Vičanovi dal 200-tisíc eur
Za účelom získania ďalších informácií sa stretol s policajtom Ladislavom Vičanom, ktorý mu predstavil aj príslušníka Slovenskej informačnej služby Petra Gašparoviča. Ten podľa svedka vtedy vystupoval ako „pán Čaniga, právnik“. Následne sa uskutočnilo stretnutie aj za účasti šéfa KÚFS Ľudovíta Makóa. „Výsledkom konverzácie bolo, že daná vec je riešiteľná,“ povedal.
Odvolanie šéfky tímu inšpekcie je viac ako neštandardné, prokurátor sa obáva negatívneho vplyvu na vyšetrovanie
O nejaký čas sa Bočkay opätovne stretol s obžalovanými. Povedali mu, že „šéfovia odkazujú, že treba zaplatiť k spokojnosti 400 000″. On im odpovedal, že si celú vec musí premyslieť. Neskôr Ladislavovi Vičanovi podľa vlastných slov odovzdal sumu 200 000 eur.
„Myslím, že to bolo na dvakrát,“ povedal. Rozhodnutie podať vo veci trestné oznámenie podľa svedka vzišlo z jeho stretnutia s vtedajším šéfom protizločineckej jednotky Národnej kriminálnej agentúry Branislavom Zurianom.
Bočkay si platil za služby
Na súde vypovedala aj bývalá priateľka podnikateľa Dušana Bočkaya Martina Krištofová. Podľa nej nebol Bočkay príslušníkmi bezpečnostných zložiek vydieraný, ale platil si u nich za služby.
Svedkyňa na súde povedala, že jej podnikateľ v minulosti tvrdil, že obžalovanému Ladislavovi Vičanovi nosil veľké sumy peňazí. Ona osobne však pri tom nikdy nebola. Keďže však podľa nej následne nebol spokojný s poskytovanými službami, vymyslel plán, že podá trestné oznámenie pre údajné vydieranie zo strany predstaviteľov bezpečnostných zložiek vrátane bývalého šéfa KÚFS Makóa.
Obvinený svedok Dömötör ide do väzby, po ďalších dvoch mužoch polícia stále pátra
Podľa jej slov žiadal aj od nej, aby o tomto vypovedala, čo ona odmietla. Zároveň svedkyňa povedala, že u podnikateľa našla dokumenty potvrdzujúce, že páchal trestnú činnosť a odovzdala ich príslušným orgánom. On sa ju na oplátku snažil zdiskreditovať.
Samosudkyňa po ukončení výsluchu Bočkayovi povedala, že môže byť opätovne predvolaný pre doplnenie výpovede. Pojednávanie bude pokračovať ďalším dokazovaním vo štvrtok 29. júla.
Ovplyvňovanie vyšetrovania káuz
Trojicu Mateja Zemana, Csabu Dömötöra a Petra Petrova obvinil Úrad inšpekčnej služby rezortu vnútra v súvislosti s podozrením na ovplyvňovanie vyšetrovania viacerých medializovaných káuz, ktoré vykonáva Národná kriminálna agentúra.
Podľa obžaloby Gašparovič a Vičan žiadali úplatok 400-tisíc eur od podnikateľa Dušana Bočkaya za uvoľnenie jeho zablokovaného firemného majetku zo strany Kriminálneho úradu finančnej správy. Ten mal po zaplatení uvoľniť bývalý šéf KÚFS Ľudovít Makó.
Prvých 200-tisíc eur zaplatil podnikateľ pred zrušením predbežného opatrenia, potom prípad oznámil na polícii. Obaja obžalovaní, ktorí sú väzobne stíhaní, vinu odmietajú.
Po Lučanského smrti stíhanie zastavili
Peter Gašpar a Ladislav Vičan boli zadržaní a obvinení v rámci kauzy Judáš zameranej na korupciu predstaviteľov bezpečnostných zložiek. Pôvodne v rámci tejto kauzy stíhali aj bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského. Po jeho smrti však stíhanie zastavili.
Ďalší obvinení, konkrétne bývalý námestník riaditeľa SIS Boris Beňa a viceprezident finančnej správy Daniel Čech, uzavreli s prokurátorom dohody o vine a treste, ktoré súdy schválili. V prípade bývalého riaditeľa útvaru zvláštnych policajných činností Jozefa R. bola zase podaná samostatná obžaloba.