Súd s Kočnerom pre kauzu predaja bytov za euro sa nezačal, na pojednávanie neprišiel ani jeden z obžalovaných

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
SÚDY: Kauza vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice
Obžalovaný Marian Kočner. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.
Tento článok pre vás načítala AI.

Na pôde Mestského súdu Bratislava I sa mal vo štvrtok začať ďalší súdny proces s podnikateľom Marianom Kočnerom, spolu s ktorým čelia obžalobe pre skrátenie dane a poistného aj Jana Š., Viliam G. a Peter Z. Súd však pojednávanie v kauze známej ako Five Star Residence odročil na 24. januára 2025, keďže sa na pojednávanie nedostavil ani jeden z obžalovaných.

Kočner, ktorý je momentálne vo výkone trestu, ako aj Jana Š. a Viliam G. síce súhlasili s konaním v ich neprítomnosti, súhlas však nedal Peter Z., ktorý sa ospravedlnil pre práceneschopnosť. Začiatok procesu bol pritom vytýčený pôvodne už na 25. októbra 2023, pojednávanie však bolo zrušené z procesných dôvodov.

Byty za jedno euro

Polícia ešte v roku 2018 informovala, že kauza sa týka predaja 17 bytov a troch nebytových priestorov za jedno euro s DPH. „Predávajúca bola spoločnosť, ktorej konateľom bol Peter Z. Kupujúcim v tomto prípade bola firma, kde bol predsedom predstavenstva Marian K.,“ informovala polícia v súvislosti so vznesením obvinenia. K podobnému predaju za euro došlo podľa vyšetrovateľa aj v prípade ďalších 14 bytov a dvoch nebytových priestorov.

„Aj tu bol rovnaký predávajúci, kupujúci bol ďalší z obvinených Viliam G.,“ vysvetlila polícia. „Štvorlístok“ podľa orgánov činných v trestnom konaní uzavrela Jana Š., ktorá zastupovala britskú spoločnosť, v prospech ktorej boli zapísané záložné práva na spomínané nehnuteľnosti. Záložné právo bolo podľa polície dôvodom uzatvorenia zmlúv o postúpení pohľadávok v hodnote viac ako 36 miliónov eur.

Sedem až 12 rokov väzenia

Peter Z. mal podľa orgánov činných v trestnom konaní na základe skladových kariet vedomosť, že celková cena prevádzaných nehnuteľností bola takmer 17 miliónov eur.

„Predané boli za dve eurá, teda za značne podhodnotenú cenu. Ako štatutár firmy, ktorá ich predala, mal teda skrátiť daň o viac ako tri milióny eur, čo je 20 percent z takmer 17 miliónov,“ dodala polícia s tým, že za zločin skrátenia dane a poistného hrozí v prípade dokázania viny trest sedem až 12 rokov väzenia.

Marian Kočner si momentálne odpykáva trest 19 rokov väzenia za falšovanie miliónových televíznych zmeniek. V prípade vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka bol už po druhýkrát neprávoplatne oslobodený, pričom vecou sa na základe odvolania bývalého Úradu špeciálnej prokuratúry bude zaoberať Najvyšší súd SR.

V treťom prípade takzvaných motákov z väzby bol právoplatne oslobodený. Na Špecializovanom trestnom súde čaká na otvorenie proces v kauzách známych ako Donovaly a Báč.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Marián Kočner
Firmy a inštitúcie Mestský súd Bratislava INS Najvyšší súd SRÚrad špeciálnej prokuratúry