BRATISLAVA 8. januára (WBN/PR) – Zápasy medzi výbermi EUHL a ACHA boli síce plné bojovnosti, napokon však európski hráči svojmu súperovi podľahli. Ide tak vôbec o ich prvé prehry v rámci týchto vzájomných, priateľských stretnutí, nakoľko pominulé roky sa stretnutia skončili víťazstvom výberu z Európy alebo remízou. Spomínané zápasy však nepriniesli so sebou len hokej samotný; zástupcovia asociácií, ktoré sú riadiacimi orgánmi týchto súťaží, sa opäť stretli a rokovali o ďalšej spolupráci, ktorej chcú ponúknuť nový rozmer.
Začiatok nového kalendárneho roka nie je sprevádzaný len majstrovstvami sveta juniorov, ale tiež zápasmi výberu EUHL (Európska univerzitná hokejová liga) proti rovesníkom spoza oceánu. Študentom amerických univerzít sa po prvý raz podarilo zdolať Európanov v riadnom hracom čase, možno však hovoriť o vyrovnaných stretnutiach. „Oba zápasy, ktoré odohrali naši chlapci proti výberu ACHA (American Collegiate Hockey Association) možno považovať za vyrovnané, ale predsa len súper bol o nejeden krok vpredu. Kondíciu jednotlivých tímov nemožno porovnávať, nakoľko je to výsledok fyzických príprav. Náš projekt je stále len na začiatku a tak hráči ešte nedostávajú toľko priestoru na tréningy – zväčša tímy trénujú 2-3krát týždenne. To ale nič neuberá na skutočnosti, že hráči podali bojovný výkon. Pominulé roky sme buď vyhrali alebo zápas skončil remízou, tento raz tu máme prehru, ba dokonca hneď dve – 3:5 a 2:3,“ ozrejmil prezident EUHA Jaroslav Straka. „Teší ma však, že diváci mali možnosť vidieť rýchly hokej, osobné súboje a bitky o každý kúsok ľadu,“ dodal. Stretnutia, ktoré sa predošlé dva roky odohrali na Slovensku, sa tento raz presťahovali do susedného Česka. A že ide o nadnárodnú súťaž sa preukázalo i pri odovzdávaní cien najlepším hráčom – v Plzni si toto ocenenie vyslúžil hráč poľského tímu Alexander Alimov, ktorý je pôvodom Rus. Naopak v Prahe sa cene tešil hokejista z UK Praha Petr Hučko, ktorý bol minulý rok vyhlásený za vôbec najlepšieho hráča v lige.
Hlavnými zložkami projektu univerzitného hokeja sú, pochopiteľne, štúdium a hokej. Mladí študenti dostávajú priestor ukázať sa verejnosti najmä vďaka spomínanému športu. Druhý, nemenej dôležitý tribút, sa však tiež už dostáva väčšmi do popredia. „Ľudia túto skutočnosť nemajú možnosť vidieť, ale vysoké školy / univerzity sa už nazvime to bijú o niektorých mladých hráčov. Ak ide o študenta v maturitnom ročníku, v ktorom mužstvá vidia potenciál, začne sa akési predbiehanie o tohto hráča. Zrazu ho chce každý na svojej škole, lebo všetci sú si vedomí, že aj univerzitní hráči môžu danú vysokú školu / univerzitu zviditeľniť, prilákať ďalších,“ rozhovoril sa Straka. „Tým to ale ani zďaleka nekončí. Školy majú možnosť vidieť, že ide o mladých ľudí, ktorí majú predpoklady zvládať štúdium bez menších problémov a tak majú o nich záujem nielen ako o hráčov, ale aj ako o študentov ako takých,“ dodal. Aj vďaka vzájomným zápasom s ACHA sa zakladateľom univerzitného hokeja v Európe darí budovať spoluprácu, ktorej výsledkom by mohla byť onedlho už aj vzájomná výmena študentov – hokejistov.