Nahliadnuť za múry Stredoslovenského múzea (SSM) v Banskej Bystrici môžu návštevníci tejto inštitúcie počas výstavy „30 (k)rokov (do) múzea“, ktorá je od začiatku decembra prístupná v Tihányiovskom kaštieli.
Ako agentúru SITA informovala PR manažérka múzea Martina Saktorová, záujemcovia majú možnosť až do 1. marca spoznávať prácu botanika, zoológa, entomológa, geológa, ale aj lektora či dokumentátora.
Výstavu pripravili na záver výnimočného roka, v ktorom si múzeum pripomína 130 rokov od svojho vzniku aj 30 rokov od otvorenia prírodovednej expozície v Tihányiovskom kaštieli.
Premeny kaštieľa
Návštevníci môžu bližšie nahliadnuť do zákulisia práce jednotlivých odborníkov a spoznať ich nezastupiteľnú funkciu pri budovaní a zachovávaní zbierkových fondov, spracovaní, prezentácii a sprístupňovaní zbierkových predmetov verejnosti či bádateľom.
„Zároveň odhalia premeny Tihányiovského kaštieľa v priebehu 30 rokov prostredníctvom zachovaných fotografií z rekonštrukčných prác a tvorby expozície,“ dodala manažérka s tým, že pri príležitosti významného výročia expozíciu Príroda stredného Slovenska aj čiastočne zrekonštruovali.
„V expozícii predstavujeme najstaršiu mineralogickú zbierku Samuela Bothára, historický herbár Augusta Junkera, vzácnu zbierku motýľov Jana Patočku alebo prvý a jediný exemplár rybára dlhochvostého na Slovensku,“ uviedla kurátorka výstavy a botanička SSM Jaroslava Bobáková.
Prírodovedná expozícia
Dnešná budova Tihányiovského kaštieľa sa prvýkrát spomína už v 16. storočí. Po rode Nevéryovcov, Radvanských, Gerhardtovcov, Tihányiovcov a Ujhelyiovcov získalo napokon budovu do vlastníctva v roku 1973 Stredoslovenské múzeum, vtedy s názvom Krajské vlastivedné múzeum.
Pri príležitosti 100. výročia založenia múzea 5. decembra 1989 slávnostne otvorili prvú samostatnú prírodovednú expozíciu Príroda stredného Slovenska.