BARCELONA 22. decembra (WebNoviny.sk) – Parlamentnú väčšinu potrebnú na sformovanie novej regionálnej vlády získali vo štvrtkových voľbách v Katalánsku strany, ktoré sa zasadzujú za osamostatnenie tohto regiónu od Španielska.
Vyplýva to z takmer úplných, i keď zatiaľ neoficiálnych výsledkov hlasovania. Po zrátaní 99 percent odovzdaných hlasov je zrejmé, že vo voľbách zvíťazila strana Ciutadans (Občania), čo je katalánska pobočka celošpanielskej strany Ciudadanos.
Táto strana, ktorá by mala v parlamente disponovať 37 kreslami, je síce za zachovanie Katalánska v rámci Španielska, no nebude mať s kým sformovať väčšinovú vládu.
Druhá skončila Puigdemontova strana
Na druhom mieste skončila podľa predbežných výsledkov strana Spoločne pre Katalánsko vedená Madridom zosadeným katalánskym prezidentom Carlesom Puigdemontom, ktorá by mala mať v parlamente 34 zástupcov, a tesne za ňou Katalánska republikánska ľavica s predpokladaným ziskom 32 kresiel.
Obe tieto strany sú za oddelenie Katalánska od Španielska, podobne ako Kandidátka ľudovej jednoty, ktorá by mala získať štyri poslanecké kreslá. Spoločne by teda mali strany, ktoré sú za odtrhnutie Katalánska od Španielska, disponovať väčšinou 70 z celkového počtu 135 poslancov katalánskeho parlamentu.
Rajoy dúfal v opačné výsledky
Výsledky tak vyzerajú byť presne opačné, ako dúfal španielsky premiér Mariano Rajoy, ktorý tieto predčasné voľby. Jeho zámerom bolo totiž odstaviť od moci regionálnych politikov, ktorí sa zasadzujú za samostatnosť.
Katalánske regionálne voľby boli výrazne poznačené nedávnymi nepokojmi medzi regionálnymi predstaviteľmi a vládou v Madride. Predseda strany Spoločne pre Katalánsko Puigdemont viedol predvolebnú kampaň z Bruselu, pretože v Katalánsku by ho španielska polícia zatkla. Predsedu Katalánskej republikánskej ľavice Oriola Junquerasa dokonca aj pred voľbami a počas nich vo väzení neďaleko Madridu.
Španielsky premiér Rajoy rozpustil doterajší katalánsky parlament a vyhlásil nové voľby v reakcii na katalánske referendum o samostatnosti, ktoré sa konalo 1. októbra, a na následné vyhlásenie nezávislosti katalánskym parlamentom. Referendum aj vyhlásenie parlamentu Madrid označil za nelegálne a neplatné.
Proti účastníkom katalánskeho referenda nečakane tvrdo zasiahli španielski policajti, ktorí následne pozatýkali aj najvýznamnejších politických predstaviteľov Katalánska, okrem tých, ktorým sa podarilo utiecť do Belgicka.