BRATISLAVA 26. septembra (WebNoviny.sk) – Bilaterálne vzťahy medzi Slovenskom a Spojeným kráľovstvom, brexit, ale aj otázky medzinárodnej politiky boli témami rozhovoru britského ministra zahraničných vecí Borisa Johnsona a štátneho tajomníka ministerstva zahraničných vecí Ivana Korčoka.
Obaja partneri sa zhodli, že Veľká Británia neodchádza z Európy a potvrdili, že je strategickým investorom na Slovensku. Johnson dnes v Bratislave skončil svoju dvojdňovú cestu, v pondelok rokoval v Prahe a Bukurešti. Jeho krátke turné nadväzuje na minulotýždňový prejav britskej premiérky Theresy May vo Florencii.
Štvrté kolo rokovaní o brexite
Korčok aj Johnson si prajú, aby po októbrovom summite mohli rokovania o brexite pokročiť do fázy, v ktorej sa začne s vyjednávaním o budúcich vzťahoch. Práve tento týždeň je štvrté kolo rokovaní o brexite, ktoré za európsku dvadsaťsedmičku vedie Michel Barnier a jeho britským partnerom je minister pre brexit David Davis.
Mayová navrhla prechodné obdobie po brexite, chce ponúknuť firmám istotu
Lídri na októbrovom summite posúdia, či sa v rokovaniach dosiahol dostatočný pokrok, a ak áno, tímy budú môcť začať nastavovať podmienky budúcich vzťahov. To je podľa britského ministra dôležité napríklad aj pre britské investície na Slovensku, akou je napríklad investícia Jaguara Land Roveru.
Ako Johnson vyhlásil, investíciu v hodnote 1,3 miliardy libier brexit negatívne neovplyvní. „Toto nebude narušené brexitom. Toto je to, prečo musíme postúpiť do druhého kola rokovaní,“ povedal šéf britskej diplomacie. Británia je siedmym najväčším ekonomickým partnerom pre Slovensko.
Tri body z Mayovej prejavu
Johnson sa na svojej ceste po ČR, Slovensku a Rumunsku venoval trom bodom z prejavu britskej premiérky – právam občanov, finančným záväzkom a bezpečnosti.
Podľa Korčoka Slovensko vníma prejav z Florencie pozitívne, vidí v ňom konštruktívne návrhy, ale dôležité bude preniesť ich do konkrétnych rokovaní. Johnson zopakoval, že britská vláda urobí všetko pre to, aby práva občanov iných krajín ostali rešpektované a zachované.
Theresa May vo svojom príhovore takisto navrhla aj dvojročné prechodné obdobie a uviedla, že Británia dodrží záväzky. Pre Londýn ostáva dôležitá aj spolupráca v oblasti bezpečnosti, obrany a boja proti terorizmu.
Odniesol si miniatúru sochy Čumila
Korčok skonštatoval, že Slovensko spájajú s Britániou intenzívne bilaterálne vzťahy a pripomenul, že na budúci rok si pripomenieme sté výročie vzniku Československa, kde svoju úlohu zohrala aj Veľká Británia. Pokiaľ ide o otázky medzinárodnej politiky, partneri sa venovali hlavne Severnej Kórei a západnému Balkánu.
Podľa štátneho tajomníka by severokórejský režim mal prestať s eskaláciou napätia a vyslovil sa za pokračovanie diplomacie, ktorej cieľom je priniesť severokórejský režim k stolu. „Výsledok je iba politické riešenie,“ povedal Korčok. Západný Balkán je mimoriadne dôležitý pre stabilitu a bezpečnosť Únie a je našou povinnosťou sa k tejto časti Európy správať ako k blízkemu a strategickému regiónu.
Korčok Borisovi Johnsonovi na záver daroval miniatúru známej bratislavskej dominanty – sochy Čumila. V pondelok dostal Johnson od českého ministra Lubomíra Zaorálka ping-pongový miniset.