BRATISLAVA 22. mája (WEBNOVINY) – Ministerstvo hospodárstva SR (MH) by rado obnovilo dotácie pre domácnosti na kúpu slnečných kolektorov a kotlov na biomasu.
Poskytovať dotácie by chcel rezort začať už v budúcom roku. Ako uviedol pre agentúru SITA hovorca ministra hospodárstva Stanislav Jurikovič, problémom zatiaľ zostáva fakt, že s dotáciami sa nepočíta v štátnom rozpočte nielen v tomto roku, ale ani v rokoch 2013 či 2014.
“Ministerstvo sa však pri tvorbe nového rozpočtu bude uchádzať o prostriedky na tento program,“ uviedol Jurikovič.
Nové pracovné miesta
Podľa nového vedenia rezortu hospodárstva sú dotácie na slnečné kolektory a kotly na biomasu pre Slovensko prospešné. “Popri priaznivom vplyve na plnenie požadovaného podielu energie vyrobenej z obnoviteľných zdrojov, je tento program zdrojom pracovných miest a má protikrízový účinok,“ doplnil Jurikovič.
Vznik nových pracovných miest po obnovení poskytovania dotácií potvrdila aj spoločnosť Thermo/Solar Žiar, ktorá je najväčším slovenským výrobcom slnečných kolektorov.
“Po obnovení dotácií by sa zastavil dramatický prepad predaja slnečných kolektorov na Slovensku, ktorý nastal po zastavení dotácií v závere minulého roka. Prácu by našli aj mnohí montážnici, ktorí o ňu kvôli prepadu predaja prišli,“ reagoval šéf spoločnosti Thermo/Solar Milan Novák.
Dotácie na kúpu slnečných kolektorov a kotlov na biomasu zaviedol ešte bývalý minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek (Smer-SD) v roku 2009. Vtedy na dotácie vyčlenil 8 mil. eur. Do konca minulého roka sa celkovo vyčerpalo približne 6,5 mil. eur.
O dotácie bol záujem
Vlani ministerstvo hospodárstva rozdalo v rámci spomínaných dotácií vyše 2,7 mil. eur. O dotácie bol zo strany domácnosti veľký záujem. Ministerstvo hospodárstva už v októbri minulého roka oznámilo, že suma, ktorú domácnosti v zaregistrovaných žiadostiach požadujú, presiahla disponibilný objem zdrojov.
Na kúpu slnečného kolektora pre rodinný dom štát poskytoval dotáciu vo výške 200 eur za meter štvorcový pri inštalácii do ôsmich metrov štvorcových. Bytové domy mohli žiadať o poskytnutie dotácie na kúpu kolektorov vo výške 100 eur za jeden meter štvorcový inštalovanej plochy, avšak maximálna dotácia bola obmedzená na tri metre štvorcové na každý byt v bytovom dome.
Domácnosti mohli požiadať o podporu aj pri kúpe kotlov na biomasu. Záujemcovia mohli získať od štátu 30 % z kúpnej ceny kotla, maximálne však 1 000 eur.