BELEHRAD 22. apríla (WEBNOVINY) – Srbská vláda v pondelok schválila historickú dohodu s Kosovom sprostredkovanú Európskou úniou.
Brusel odporučil začatie prístupových rokovaní so Srbskom
Európska komisia (EK) v pondelok odporučila členom Európskej únie začatie rokovaní o budúcom členstve Srbska po tom, ako Belehrad minulý týždeň dosiahol rozhodujúcu dohodu o usporiadaní vzťahov s odšiepeneckým Kosovom.
Podľa zverejnenej správy Brusel zastáva názor, že Srbsko týmto spôsobom „splnilo kľúčovú prioritu v podobe krokov smerujúcich k viditeľnému a udržateľnému zlepšeniu vzťahov s Kosovom“. Konkrétny termín začiatku rokovaní však zatiaľ nie je známy.
Komisia taktiež v pondelok prijala návrh rámcovej dohody, ktorá v prípade schválenia umožní Kosovu zúčastňovať sa na 22 programoch EÚ. Podobné dohody sa pritom podľa správy týkajú krajín, ktoré únia zaradila do svojho Stabilizačného a asociačného procesu.
Najnovšie kroky týkajúce sa Srbska majú byť jedným z predmetov pondelňajšieho zasadnutia ministrov zahraničných vecí EÚ v Luxemburgu.
Podľa srbského spravodajského portálu B92.net dohoda obsahuje 15 bodov, ktoré sa okrem iného týkajú problematiky Srbmi obývaných území v Kosove alebo členstva Prištiny v medzinárodných organizáciách.
Spravodajská stanica BBC s odvolaním sa na nemenované zdroje informovala, že Kosovo umožní Srbom obývajúcim územie spravované Prištinou mať vlastné policajné zložky aj súdy.
Belehradu sa však pre Srbov v Kosove nepodarilo presadiť autonómiu, ako pôvodne požadovali. V texte dohody sa tiež údajne nespomína, že by Srbsko teraz uznalo jednostranne vyhlásenú nezávislosť Kosova.
Väčšina Srbov žijúcich v Kosove však nesúhlasí s historickou dohodou medzi Belehradom a Prištinou. „Belehrad nás zradil a podviedol,“ cituje agentúra AFP 32-ročného Marka Dimitrijeviča, Srba žijúceho v etnicky rozdelenom meste Kosovská Mitrovica.
Ďalší oslovení kosovskí Srbi si zase myslia, že ich vlasť tým de facto uznala kosovskú nezávislosť. Predstavitelia srbskej vlády to ale odmietajú a vyhlasujú, že Kosovo neuznali a nikdy ani neuznajú ako štát. Skeptické sú však aj médiá vychádzajúce v Srbsku. „Čierny deň – Kosovo už viac nie je naše!“ znel titulok bulvárneho denníka Naše Novine.