BRATISLAVA 5. marca (WEBNOVINY) – Slovenská republika sa intenzívne zaoberá riešením problémov svojich obyvateľov vo všetkých oblastiach, vrátane odstraňovania všetkých foriem rasovej diskriminácie, uvádza Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity v reakcii na kritiku vysokej komisárky OSN pre ľudské práva. Navi Pillayová uviedla, že situácia Rómov v Európe sa zhoršuje, konkrétne kritizovala diskrimináciu rómskej menšiny na Slovensku a v Českej republike.
„Zatiaľ čo sa Európska únia a niektoré európske vlády snažia zlepšiť situáciu Rómov, v mnohých krajinách, vrátane Slovenska a Českej republiky to vyzerá, že sa ich situácia zhoršuje,“ povedala Pillayová v Ženeve počas prezentácie výročnej správy o ľudských právach. Rómovia sú podľa nej vystavení rasizmu a čelia rasistickým útokom. Text výročnej správy obsahuje všeobecnú kritiku diskriminácie Rómov v Európe, no konkrétne nehovorí o Slovensku a Česku.
Slovenská strana argumentuje tým, že Výbor OSN na odstránenie rasovej diskriminácie na februárovom zasadnutí v Ženeve prijal vyjadrenia splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity. „Zhodnotil predmetnú situáciu ako pozitívny vývoj,“ uvádza sa v stanovisku úradu splnomocnenca vlády pre rómske komunity. Ako ďalej pripomína, Slovenská republika je členským štátom medzinárodného programu Dekáda začleňovania rómskej populácie 2005 až 2015. Základnou filozofiou tohto programu je integrácia v prioritných oblastiach, teda vzdelávaní, zdraví, zamestnanosti, bývaní, ako aj v prierezových témach. Tými sú: boj proti diskriminácii, chudoba a rodová problematika.
Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity koordinuje aj projekt podpory Lokálnych stratégií komplexného prístupu. Jeho cieľom je dosiahnuť zvýšenie zamestnanosti a vzdelanostnej úrovne príslušníkov marginalizovaných rómskych komunít a zlepšenie ich životných podmienok. Takýto projekt má len Slovensko, v Európe je dobre hodnotený.
Agentúru SITA informovala Iveta Duchoňová z Odboru zahraničných vzťahov a komunikácie s verejnosťou Úradu splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity.
SITA